Annonce
Sport23. sep. 2025

Disney+ bekræfter: Thomas Skov er færdig

Tv-værten vil ikke længere være at finde i studiet under Disney+-dækningen af europæisk fodbold
Landskamp Parken - Danmark - San Marino
Thomas Skov er færdig som vært på Disney+-fodbolddækning.
 Foto: Mikael Rieck
Annonce

Han var i sidste sæson det faste anker i studiet, da Disney+ dækkede kampe fra Europa League og Conference League.

Men sådan bliver det ikke i denne sæson. Thomas Skov fortsætter nemlig ikke som vært hos streaminggiganten.

Det bekræfter de til Ekstra Bladet.

- Vi er nye aktører på sportsmarkedet og arbejder hele tiden med at udvikle vores udtryk. Vi har været glade for det, Thomas gav os i vores første sæson, og vi har nu besluttet i sæson 2 at dyrke ESPN Matchcenter yderligere, lyder det i et skriftligt svar fra Disneys danske sportschef, Anders Bay.

Thomas Skov fortæller til mediet, at han har haft det sjovt med at dække fodbold for Disney, men at han også godt kan se, at det med den nye retning ikke giver mening længere at have ham med.

Det bliver i stedet Zak Egholm, der bliver vært i det såkaldte ESPN Matchcenter.

Jonas Schwartz og Peter Piil bliver de faste kommentatorer, og så skal Flemming Povlsen, Christian Poulsen og Mikkel Bischoff sidde med som eksperter.

Annonce

Sponsoreret indhold