Den mexicanske VM-legende Antonio Carbajal er død: Blev 93 år gammel

Lionel Messi har gjort det. Cristiano Ronaldo har gjort det. Begge har deltaget og spillet ved hele fem VM-slutrunder i fodbold.
Men de var ikke, de første til at gøre det. Det var den mexicanske legende Antonio Carbajal, der i 1966 fuldførte den historiske rekord og deltog ved sit sidste verdensmesterskab.
Nu er Antonio Félix "Tota" Carbajal gået bord i en alder af 93 år.
Det har lagt i disse dage lagt mexicansk fodbold i dyb sorg over den tidligere målmands død. Han tilbragte det meste af sin karriere i hjemlandet for klubben Club Leon, som han spillede i i 16 år fra 1950 til 1966.
Han repræsenterede Mexico 48 gange i sin 18 lange karriere, der altså bragte ham til fem verdensmesterskaber i Brasilien i 1950, Schweiz i 1954, Sverige i 1958, Chile i 1962 og til sidst England i 1966.
Club Leon har også været ude at hylde "La Tota" efter dødsfaldet.
"Don Antonio, legender dør aldrig," skriver de.
"Vi vil altid følge dig. De har været en ære at være dit hold," fortsætter de.
To andre mexicanere har siden spillet ved fem verdensmesterskaber. Det er Rafael Marquez og Andrés Guardado.
Derudover har Lionel Messi, Cristiano Ronaldo og tyske Lothar Matthäus spiller i fem VM-slutrunder.
To spillere har været udtaget til fem. Det er italienske Gianluigi Buffon, der spillede i fire, og endnu en mexicaner Guillermo Ochoa, der har været på banen i tre.