Dansk herredouble takker for kongelig opbakning: Har støttey med opbakning og rosende ord

Det krævede tre sæt, men så fik det taiwanske par også skovlen under Kim Astrup og Anders Skaarup, der fredag middag tabte semifinalen i herredouble i badminton.
Det var imidlertid ikke grundet manglende opbakning, at det blev danskerne, der trak det korteste strå.
Tværtimod var der fyldt på lægterne og selveste kong Frederik havde også fundet vej til badmintonhallen.
Et visit, der bestemt ikke gik ubemæket hen hos herredoublen.
— Det var fantastisk at gå ind og vinke til hans kongelige højhed. Det betyder meget, sagde Kim Aastrup efter nederlaget til SE og HØR, før hans makker supplerede ham.
— Han støttede os også, inden vi skulle i Royal Arena, og vi snakkede kort med ham, da han var i OL-byen. Han har støttet os med opbakning og rosende ord, fortalte Anders Skaarup.
De to fjerboldseksperter er ikke færdige med at spille foran det vilde publikum i Paris.
På søndag skal de forsøge at vinde en bronzemedalje til det danske pokalskab, når de møder Wooi Yik Soh og Aaron Chia fra Malaysia.
