Sebastian Anberg fra "X Factor" bestormet af kvinder: De inviterer mig på dates

LÆS OGSÅ: Sang til sin døde far og kræftsyge mor: Nu er mor også død
Der er nok at se til for Sebastian Anberg, der er med i "X Factor".
Ved siden af sit travle arbejdsliv, hvor han arbejder i et inkassofirma, bliver indbakken nemlig også mere og mere fyldt op med beskeder fra kvinder, der er faldet pladask for ham.
- Jeg er da blevet inviteret ud en gang eller to på Facebook og Instagram, siger han til SE og HØR med et lille grin.
Det kræver dog mere opfindsomhed, hvis man skal lykkes med at lukke en eftertragtet date-aftale med den følsomme sanger, forklarer han.
- Det er ikke lige noget, jeg har takket ja til, fordi jeg skal lige tygge på det. De har inviteret mig ud, skrevet at jeg sang flot, og om jeg ville drikke en kop kaffe, fortæller Sebastian.
Men selv om der ikke har været fangst på kærlighedsfronten, så er Sebastian alligevel ikke helt lukket for at invitere en sød kvinde ind i sit liv.
- Der har været nogle, der har været interessante, men jeg er lidt for passiv til at komme på date med nogen, der bare lige skriver til mig helt tilfældigt, siger han og slår fast, at han stadig er i "gamet".
Heldigvis får de interesserede kvinder stadig fornøjelsen af den syngende hjerteknuser næste fredag. Han sikrede sig nemlig en stol i gårsdagens six chair challenge, hvor han gik videre til bootcamp.