Sonny Damgaard forlader "Gift ved første blik": Jeg traf beslutningen allerede på bryllupsrejsen

LÆS OGSÅ: Overvældet Laura Lambek fra "Gift ved første blik": Jeg følte den bare ikke
Det begyndte egentlig meget godt hos Sonny Damgaard. Han følte sig tiltrukket af sin nye tv-hustru Laura Lambek, og han var klar på at kaste sig helhjertet ind i ”Gift ved første blik”-projektet.
Men under parrets bryllupsrejse til Island stod det hurtigt klart, at tv-ægteskabet slog fejl.
Sonny følte ikke, at Laura prøvede nok, han følte sig afvist på den kolde vulkanø – og resultatet blev, at cykelsmeden ikke have lyst til at bejle videre.

Til SE og HØR sætter Sonny nu flere ord på sit exit i torsdagens afsnit.
- Jeg havde det faktisk fint efter bryllupsrejsen, men jeg var indstillet på, at det ikke skulle være noget. Den beslutning tog jeg allerede på bryllupsrejsen, for Laura og jeg kom aldrig over i den der kemi der, forklarer Sonny til SE og HØR.
Flere gange i programmet fortalte han Laura, at han er typen, der trækker følehornene til sig, hvis han føler sig afvist – eller hvis han ikke føler, at han får noget igen, når han giver af sig selv.
Og sådan følte han det i tv-ægteskabet med Laura.
- Hvis hun havde været mere nærværende og mere på i begyndelsen, kan det da godt være, at der kunne være sket noget. Men kun i begyndelsen. Set i bagspejlet var det ikke gået, for Laura og jeg var for forskellige, fastholder Sonny.

Han fremhæver blandt andet deres helt forskellige behov:
- Jeg er den spontane type, og jeg tager tingene, som de kommer. Jeg er ikke typen, der planlægger mine dage. Det ved jeg ikke, om Laura gør, men det virkede bare sådan, siger Sonny.
Han er desuden typen, der har brug for at få mere bekræftelse, end han fik hos Laura.
- Vi snakkede om, at jeg skulle kunne se mig selv i det og have det sjovt, og det skulle give mening for mig. Og det gjorde det ikke mere, siger Sonny til SE og HØR og tilføjer:
- Jeg har børn, og jeg har et arbejde, jeg skal passe. Og når jeg ikke kan mærke mig selv eller se mig selv i det, bliver jeg nødt til at stoppe. Jeg havde ikke set mine børn i et stykke tid, og vi stod og skulle afsted på getaway. Det var spild af tid, hvis du spørger mig, når Laura og jeg alligevel ikke kom videre i vores relation, siger Sonny.