
Regitze Mogensen ofrer ALT: Forretning før familie
LÆS OGSÅ: "Paradise"-Josefine har skiftet navn
På bare seks år har Regitze Mogensen, 35, bygget sin danseskole Shine Dance Company op til at være en millionvirksomhed med 18 ansatte og over 700 elever.
Nogle af ”Forræder”-stjernens dygtigste dansere møder vi nu i DR-serien ”Elitedanserne”, hvor man kommer med dem og Regitze i træningslokalet, hjemme i privaten og til de store mesterskaber.
Man kommer helt ind under huden på den blonde realitystjerne, som har prioriteret sin danseskoles succes over sit eget privatliv.
– Det, der er svært for mig, er balancen mellem arbejdsliv og privatliv. Det er blendet fuldstændig sammen, forklarer Regitze til SE og HØR.
Som man ser i serien, presser hun sine dansere hårdt. Men presset er mindst lige så stort på Regitze selv.

– Jeg kører mig selv sindssygt hårdt, og jeg havde lovet mig selv, at når jeg åbner Shine, kører jeg fuld gas de første fem år, siger hun her seks år inde i sit danseeventyr.
Familie må vente
Tv-favoritten ofrer alt for sin danseskole. Også sine egne ambitioner og drømme om et mere roligt familieliv.
– Jeg vil måske også gerne have en mand og et barn, men for mig skal tingene også flaske sig, lyder det.
Selv om hun har drømt om villa, Volvo og vovse, så er det stadig ikke sket.
Til gengæld er hun og hendes dansehold mange gange Europa- og verdensmester i forskellige kategorier.

– Vi havde måske ikke haft al den her succes med Shine, hvis jeg havde et familieliv, erkender Regitze.
Lige nu er det danseskolen, som fylder alt. Arbejdsdagene er længe, og Regitze kan ikke huske, hvornår hun sidst gik i seng før midnat. Alligevel har hun ikke droppet drømmen om at skabe sin egen familie helt endnu.
– Tingene kommer, når de kommer, men jeg bliver heller ikke yngre, erkender den 35-årige skærmtrold.

Afbud på afbud
”Forræder”-favorittens nærmeste mærker også jævnligt, at hun er en travl kvinde.
For det er danseskolen, der kommer først.
– For at få succes, må du ofre rigtig mange ting. Jeg kan ikke komme til særlig mange fødselsdag, konfirmationer eller bryllupper, indrømmer Regitze.
Sådan har det altid været for den dansegale kendis, og sådan kommer det nok til at fortsætte med at være noget tid endnu.
For Shines succes fortsætter, og i serien følger vi Shine Crew Juniors, som er regerende Europamestre, og som vinder alt, de kommer i nærheden af.
Det kommer dog ikke af sig selv.
– Jeg giver meget afkald på mit privatliv, og det er bagsiden af medaljen ved at gøre alle de her ting, siger Regitze.