Oliver Kalika og Ellen Barker afslører hemmelighed : – Vi er kærester

Spille på flere heste. Det må man sige, at Oliver Kalika har gjort i sæson syv af "Ex on the Beach".
Den langhårede charmør har flirtet med stort set alle pigerne, hvor især Lærke Ketel, Ellen Barker og til sidst Emilia Madsen fik hans opmærksomhed.
Derfor blev man også nysgerrig, da Oliver for en lille måned siden afslørede over for SE og HØR, at han havde en hemmelig kæreste. Især fordi han samtidig antydede, at det var en fra "Ex on the Beach".
Nu kan den jyske damebedårer endelig løfte sløret for, at det er Ellen Barker, han stolt kan kalde for sin kæreste.
– Jeg har hele tiden i villaen godt vidst, at det skulle være hende. Men da hun ikke var en mulighed, skulle der ske et eller andet, siger Oliver til SE og HØR.
Da han landede hjemme i Danmark fra "Ex on the Beach", gik turen tilbage mod Jylland med tog, og her greb han knoglen og spurgte Ellen, om hun ikke ville hente ham.
– Det gad hun heldigvis godt, og så har vi egentlig været sammen lige siden, afslører en forelsket Oliver.
Men der var lige nogle ting, som skulle cleares først. For som du også har set på skærmen, så lå Oliver ikke ligefrem isoleret i fosterstilling alene, efter Ellen blev sendt hjem flere dage før ham.
– Da hun hentede mig ved toget, lagde jeg kortene på bordet og fortalte, hvad der var sket. Jeg sagde også, at jeg havde glædet mig til at komme hjem til hende, men at jeg altså havde gjort de her ting, fortæller han.
Men hvad så med Lærke? For hun og Oliver havde jo også noget kørende i villaen, så hun skulle jo også lige fjernes fra ligningen, før han kunne gå all in på Ellen.
– Lige da vi fik vores telefoner, FaceTimede Regitze med Lærke og fortalte alt, hvad jeg havde gjort og sagt. Der blev hun ked af det og begyndte at græde, siger Oliver.
Han og Lærke blev dog hurtigt enige om, at ingen af dem havde romantiske følelser for hinanden, og så var der jo fri bane.
Alligevel har Oliver og Ellen ikke fulgt helt så meget med i knaldeprogrammet de sidste par uger.
– Vi har helt droppet at se “Ex” de sidste par søndage. Det er hårdt at se, og alle følelserne kommer op i en igen, fortæller han.
Det er over et halvt år siden, at Oliver vendte hjem fra "Ex on the Beach" og altså blev kærester med Ellen. Derfor har det også været ekstra svært at holde forholdet hemmeligt.
– Det har været svært og nederen, fordi vi er jo stolte af hinanden, så vi vil selvfølgelig gerne vise hinanden frem, slutter han af.