Her bor han nu: Karl Weihe har forladt Færøerne
LÆS OGSÅ: Karl Weihe stoppet af politiet
Det har været under opsejling i over et år, men nu er det endelig sket. Karl Weihe har forladt de trygge og idylliske rammer på Færøerne.
- Jeg er flyttet til København, og det er virkelig rart. Min kæreste kommer fra Næstved, men hun er også flyttet hertil, fortæller paradisoen i det seneste afsnit af SE og HØRs podcast "Sladderministeriet".
Den færøske flottenhejmer bor endnu ikke sammen med kæresten Pernille Pihl Hansen, men turtelduerne har heldigvis ikke langt til hinanden, når der skal hygges.
Siden sin tv-debut i "Ex on the Beach" for fire år siden har Karl drømt om en dag at flytte til Danmarks hovedstad.
- Jeg elsker at være her, selv om jeg nogle gange savner Færøerne, det vil jeg ikke lægge skjul på, indrømmer han i podcasten.

- Jeg savner stilhed og den flotte udsigt, den side af mig er der også, uddyber Karl.
- I København går alt hurtigt, det kan jeg godt lide, for det er et virkelig godt sted, hvis man gerne vil have en karriere og leve af det, som jeg gør.
Alle, der har hørt på Karl i bare to minutter, ved, at han har store planer for sin egen karriere. Derfor er det også for tidligt for ham at sige, om han kunne finde på at flytte hjem til Færøerne igen en skønne dag.
- Det er svært at sige. Hvis jeg engang er tilfreds med min karriere og tænker, at jeg nu kan slå mig ned og tage tilbage til Færøerne, så tror jeg, at jeg kommer til at gøre det.
- Mit mål er at have et sommerhus på Færøerne, noget fedt i København og måske et sommerhus et eller andet sted sydpå også, fortæller Karl.
Se det hele i videoen øverst i artiklen og hør hele afsnittet af "Sladderministeriet" med Karl Weihe på samtlige podcasttjenester!