Dansk YouTuber Jeppe Ølgaard scorer kæmpejob: Får sit eget program på Viaplay
LÆS OGSÅ: Sabrina Sau taler ud efter chok-abort
Seks lande på 30 dage.
Den opgave har YouTuber Jeppe Ølgaard kastet sig ud i.
Ifølge Viaplay har han nemlig fået æren af at være frontfigur i et spritnyt program på Viaplay, hvor han skal besøge seks lande i Asien på kun 30 dage.
- Hvad sker der, når en nysgerrig YouTuber kaster sig ud i en rejse gennem Asiens vildeste kontraster? Det får vi svaret på i det nye rejseprogram med Jeppe Ølgaard, som tager seerne med på en underholdende og oplevelsesrig rejse gennem seks MEGET forskellige lande, skriver Viaplay i en pressemeddelelse.
Hvis du er i blandt hans 260.000 abonnenter på YouTube eller 121.000 følgere på Instagram, kommer det formentlig ikke som en overraskelse, at Jeppe Ølgaard har besøgt mange lande på egen hånd.
Og det er præcis det, han kommer til at gøre i denne omgang med Viaplay i ryggen.
- Fra den varme ørken i Saudi Arabien til de iskolde bjerge i Mongoliet. Fra enorm rigdom i Singapore til beskedne levevilkår i Nepal. Fra vilde smagsoplevelser i Japan til mere udfordrende retter i Filippinerne. Programmet formidler ikke kun forskellene, men også det smukke og overraskende i hvert land – med vægt på maden, menneskerne og oplevelserne, skriver Viaplay.
Derfor har han heller ikke planer om at lade sin YouTube-kompetencer blive hjemme i Danmark i løbet af sin månedslange tur rundt i Asien.
- Med en kombination af vlogging optagelser og smukke filmiske scener, følger programmet Jeppes færden i de forskellige lande, hvor det visuelle udtryk skaber en oplevelse af YouTube format med et strejf af professionalisme, skriver Viaplay.
Programmet har premiere 15. maj, hvor man kan følge med på Viaplay og TV3.