Anton Brandt Pedersen afslører sin løn: Så lidt fik han for fire uger i "Bachelorette"

LÆS OGSÅ: Vi er statister i deres kærlighedshistorie
Anton Brandt Pedersen stillede op i "Bachelorette" for at finde kærligheden. Det gjorde han ikke.
Og nu løfter han sløret for, hvad han reelt fik ud af at stå solbrændt foran tusindvis af tv-seere - og nej, det er ikke mange penge.
"Altså man får 3000DKK pr påbegyndt uge mens man er afsted."
"Jeg var afsted i 4 uger, så 12.000"
"Nok mere kompensation end "kommerciel værdi," skriver han i et opslag på LinkedIn, hvor han også nævner, at han efterfølgende har tjent yderligere 6000 kroner på reklamevideoer.
Alt i alt 18.000 kroner for fire ugers eksponering i et af TV 2s mest populære datingprogrammer.
Men selvom beløbet næppe får nogen til at klappe i hænderne af misundelse, er det ikke pengene, der har betydet mest for Anton Brandt Pedersen, der har stiftet virksomheden Cliio, der hjælper folk med at markedsføre sig selv på LinkedIn.
Og her er det netop dét, at han er "ham fra tv", som viser sig at gøre en forskel.
- Når jeg driver den type virksomhed, er det naturligt, at jeg også viser, at jeg kan bygge mit eget personlige brand op. Og det har jeg gjort gennem forskellige emner – særligt min fortid i Bachelorette, siger han i et interview med Berlingske.
Her afslører han også, hvad drømmen er: at komme med i "Forræder".
Du kan se hele opslaget herunder: