
Ulrik Wilbek jubler: Anders Holch Povlsen overtager Midtjyllands Lufthavn

LÆS OGSÅ: Her er hun: Ulrik Wilbeks store unge kærlighed
Så skete det.
Anders Holch Povlsen kan officielt kalde sig ejer af Midtjyllands Lufthavn.
Gennem investeringsselskabet Heartland har han nu købt lufthavnen for 22,55 millioner kroner. Det bliver ifølge Herning Folkeblad oplyst i en pressemeddelelse.
15. maj blev der indgået en betinget købsaftale - hvor der blandt andet står, at den nye ejer skal fortsætte med at drive indenrigsrute mellem Karup og København, så længe ruten er rentabel.

Nu er købet så endeligt gået igennem, og det vækker glæde hos Viborg-borgmester Ulrik Wilbek (V).
- Vi er på vegne af vores landsdel glade for, at aftalen er faldet på plads. Vi mener, det er det helt rigtige, hvis lufthavnens fortsatte drift og udvikling skal sikres, siger han i pressemeddelelsen.
Ulrik Wilbek har indtil nu været bestyrelsesformand for lufthavnen, men i forbindelse med opkøbet forlader han den post. Over for Viborg Stifts Folkeblad slår han fast, at det betyder meget for ham, at der kommer gang i lufthavnen.
- Det betyder helt vildt meget. Og der er et vakuum lige nu, som lufthavnen kan udfylde, når Aarhus Lufthavn har så store udfordringerm og Ryanair er stoppet i Billund. Lufthavnen i Karup vil klart kunne være konkurrencedygtig, men det kræver, at der står folk bagved med nogle økonomiske midler. Og det er der nu, påpeger Ulrik Wilbek.
Midtjyllands Lufthavn har indtil købet af Heartland været ejet af ni midtjyske kommuner i fællesskab i seks årtier.
