Trak sig efter anklager om krænkelser: Lizette Risgaard tilbage i fagbevægelsen

I 2023 valgte Lizette Risgaard at trække sig som formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation efter flere anklager om krænkende adfærd.
Men nu er hun tilbage i fagbevægelsen. A4 Overenskomst skriver, at hun er blevet ansat som faglig medarbejder i den nordsjællandske afdeling 3F Mølleåen.
Dette bekræftes af formand Claes Rask Poulsen.
- Vi er meget glade for at have ansat Lizette Risgaard, lyder det.
Lizette Risgaard valgte i sin tid at trække sig, da flere fagforbund meldte ud, at de ikke længere kunne støtte op om hende.
Imens dette skete, var der iværksat en uvildig advokatundersøgelse, som skulle undersøge de forhold, hun blev anklaget for.
I alt 25 sager blev undersøgt. I fem af sagerne blev det bevist, at der var forekommet fysiske berøringer. I tre tilfælde blev det vurderet, at berøringerne var uønskede, og grundet det intime sted måtte anses for en berøring med seksuelle undertoner, skrev FH i en pressemeddelse.
Lizette Risgaard har selv udgivet en bog med sit syn på sagen. Her kaldte hun det blandt andet en fejl, at hun kom med en undskyldning i forbindelse med krænkelsessagerne.