Sonja Richter afløser Hollywood-stjerne

Mange skuespillere drømmer om at få lov til at arbejde med filminstruktøren Lars von Trier. Og danske Sonja Richter kan faktisk prale af at have gjort netop det, men det foregik ikke på traditionel manér.
- Jeg kender Lars lidt. Jeg spillede engang med alle dem, der var til casting, fordi Nicole Kidman ikke kunne være der. Så jeg havde alle hendes replikker, sagde smukke Sonja Richter, da hun ankom til premieren på "Nymphomaniac" i Imperial forleden.
LÆS OGSÅ: Sonja Richter kidnappet
Hun lægger ikke skjul på, at hun er meget stor fan af hans arbejde, selv om det ofte er kontroversielt.
- Jeg kunne virkelig godt lide "Dogville" ( med netop Nicole Kidman red.) og "Dancer in the dark". Faktisk har Lars ringet engang, fordi han ville have mig med, men jeg skulle noget andet, afslørede den talentfulde kvinde.
LÆS OGSÅ: Sonja voksede op med fri sex
Se reportagen fra premieren på "Nyphomaniac" i SE og HØR, der udkommer på torsdag.