Nyheder5 timer siden

Sommeren slår til: Op mod 32 grader i Danmark og op til 40 syd for grænsen

Den danske sommer kommer til at klaske os alle sammen direkte i ansigtet fra næste uge af. Og det er om at nyde den, inden kulden kommer
- Temperaturen stiger for det hot, hot, hot, hot, HOT, som Nik og Jay synger.
- Temperaturen stiger for det hot, hot, hot, hot, HOT, som Nik og Jay synger.
 Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Endelig ser det ud til, at den danske sommer tager fart.

Ifølge DMI’s vagthavende meteorolog Martin Lindberg er der hedebølge-lignende tilstande på vej fra syd, og det kan give danskere sved på panden i starten af næste uge.

- Vi får et højtryk vestfra mandag. Men allerede søndag begynder solen at titte frem, fortæller Martin Lindberg til SE og HØR.

Den store varme begynder dog for alvor tirsdag, hvor temperaturen i det sydlige Jylland kan nå op mod 30 grader. Flere steder i landet ventes 23 til 28 grader, og onsdag kan det blive endnu lunere.

Her melder prognoserne om 25 til 30 grader i store dele af landet, og lokalt helt op til 32 grader.

- Det er rigtig, rigtig varm luft, der kommer op sydfra, siger Lindberg.

Varmen er ikke kun på vej til Danmark.

Vores naboer i Tyskland forbereder sig på ekstreme temperaturer.

Flere tyske medier skriver, at der lokalt kan måles op mod 40 grader i løbet af onsdag. Ifølge Martin Lindberg starter varmen allerede søndag i Frankrig med omkring 35 grader og breder sig op gennem Europa.

Trods de høje temperaturer er der dog en vis usikkerhed i prognoserne. En koldfront fra vest kan nemlig dukke op i løbet af onsdag og tage toppen af varmen.

Hvis det sker, falder temperaturen allerede torsdag til mellem 17 og 21 grader.

- Det kommer an på vinden, og hvordan skyerne bevæger sig ind. Men hvis prognosen holder, får vi rigtig meget sol og tør varme, siger meteorologen.

Mens starten af ugen bliver stegende hed her i landet, tyder meget på, at juli bliver en klassisk dansk blanding.

Martin Lindberg vurderer, at måneden vil byde på både solrige dage, byger og skyer.

- Det skifter en del. Vi håber, det bliver mere stabilt senere, siger han.

Sponsoreret indhold