LIVE: Se med fra Robert-prisen

I aften uddeles årets Robert-priser.

Og du kan være med på første parket hjemme fra sofaen.

Showet bliver nemlig live-streamet hele aftenen. 

Følg med i toppen af artiklen.

Herunder kan du se aftenens mange nominerede

Årets danske spillefilm

  • Der kommer en dag / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen & Louise Vesth, Instr.: Jesper W. Nielsen
  • Forældre / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Christian Tafdrup
  • I blodet / Profile Pictures, Producer: Caroline Schlüter Bingestam, Instr.: Rasmus Heisterberg
  • Kollektivet / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann, Instr.: Thomas Vinterberg
  • The Neon Demon / Space Rocket Nation, Producer: Lene Børglum, Instr.: Nicolas Winding Refn

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Antboy 3 / Nimbus Film, Producer: Lea Løbger, Instr.: Ask Hasselbalch
  • Anti / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Caroline Blanco, Instr.: Morten BH
  • En to tre nu / Regner Grasten Filmproduktion, Producer: Regner Grasten, Instr.: Barbara Rothenborg
  • I blodet / Profile Pictures, Producer: Caroline Schlüter Bingestam, Instr.: Rasmus Heisterberg
  • Iqbal & Superchippen / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Oliver Zahle

Årets instruktør

  • Christian Tafdrup / Forældre
  • Jesper W. Nielsen / Der kommer en dag
  • Nicolas Winding Refn / The Neon Demon
  • Rasmus Heisterberg / I blodet
  • Thomas Vinterberg / Kollektivet

Årets originale manuskript

  • Ali Abbasi & Maren Louise Käehne / Shelley
  • Christian Tafdrup / Forældre
  • Nicolas Winding Refn, Mary Laws & Polly Stenham / The Neon Demon
  • Rasmus Heisterberg / I blodet
  • Søren Sveistrup / Der kommer en dag

Årets adapterede manuskript

  • Anders Ølholm / Antboy 3
  • Nikolaj Arcel / Flaskepost fra P
  • Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Kollektivet

Årets mandlige hovedrolle

  • David Dencik / Fuglene over sundet
  • Mikkel Boe Følsgaard / De standhaftige
  • Nikolaj Lie Kaas / Flaskepost fra P
  • Søren Malling / Forældre
  • Ulrich Thomsen / Kollektivet

Årets kvindelige hovedrolle

  • Bodil Jørgensen / Forældre
  • Christine Albeck Børge / Kærlighed og andre katastrofer
  • Danica Curcic / Fuglene over sundet
  • Elle Fanning / The Neon Demon
  • Trine Dyrholm / Kollektivet

Årets mandlige birolle

  • Elliott Crosset Hove / Forældre
  • Elliott Crosset Hove / I blodet
  • Fares Fares / Flaskepost fra P
  • Jakob Cedergren / Fuglene over sundet
  • Lars Mikkelsen / Der kommer en dag

Årets kvindelige birolle

  • Amanda Collin / Flaskepost fra P
  • Laura Bro / Fuglene over sundet
  • Marijana Jankovic / Fuglene over sundet
  • Sofie Gråbøl / Der kommer en dag
  • Victoria Carmen Sonne / I blodet

Årets scenograf

  • Jette Lehmann / Tordenskjold & Kold
  • Niels Sejer / Kollektivet
  • Sabine Hviid / Der kommer en dag
  • Søren Gam / Fuglene over sundet
  • Trine Jensen & Rie Lykke / I blodet

Årets fotograf

  • Jesper Tøffner / Kollektivet
  • Maria von Hausswolff / Forældre
  • Nadim Carlsen & Sturla Brandth Grøvlen / Shelley
  • Natasha Braier / The Neon Demon
  • Niels Thastum / I blodet

Årets kostumier

  • Ellen Lens / Kollektivet
  • Louize Nissen / Antboy 3
  • Manon Rasmussen / Flaskepost fra P
  • Manon Rasmussen / Tordenskjold & Kold
  • Stine Thaning / Der kommer en dag

Årets sminkør

  • Anne Cathrine Sauerberg / Tordenskjold & Kold
  • Dennis Knudsen / Kollektivet
  • Erin Ayanian Monroe / The Neon Demon
  • Louise Hauberg Lohmann / Der kommer en dag
  • Sofie de Mylius / Antboy 3

Årets klipper

  • Anne Østerud & Tanya Fallenius / Forældre
  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Kollektivet
  • Janus Billeskov Jansen & Morten Højbjerg / Der kommer en dag
  • Matthew Newman / The Neon Demon
  • Nicolaj Monberg & Olivier Bugge Coutté / Flaskepost fra P

Årets sounddesigner

  • Anne Jensen & Kristian Selin Eidnes Andersen / Kollektivet
  • Eddie Simonsen & Anne Jensen / The Neon Demon
  • Peter Albrechtsen / Sorgenfri
  • Rune Sand / Shelley
  • Thomas Huus & Bo Asdal Andersen / Antboy 3

Årets score

  • Cliff Martinez / The Neon Demon
  • Jesper Mechlenburg / Fuglene over sundet
  • Martin Dirkov / Shelley
  • Nicklas Schmidt / Flaskepost fra P
  • Sune Martin / Der kommer en dag

Årets originale sang

  • '100 meter mind dash' - Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen & Anders Trentemøller / Shelley
  • 'Der er kun en som Iqbal' - Wafande, Andreas Keilgaard & Søren Schou / Iqbal & Superchippen
  • 'Safe and Sound' - Jesper Mechlenburg, Jesper Mechlenburg / Fuglene over sundet
  • 'Waving Goodbye' - Sia, Sia / The Neon Demon
  • 'With the Ink of a Ghost' - José González, José González / De standhaftige

Årets visuelle effekter

  • Lars ‘Lalo’ Werner, Kim Fersling & Alexander Schepelern / Der kommer en dag
  • Martin Madsen / En to tre nu
  • Peter Hjorth / Sorgenfri
  • Peter Hjorth / The Neon Demon
  • Thomas Øhlenschlæger / Iqbal & Superchippen

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Exil / Hyænefilm, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Ulaa Salim
  • Lulus første gang / Ash Production, Producer: Mille Astrup, Instr.: Tone Ottilie
  • Mukwano / Super16, Producer: Mads-August Grarup Hertz, Instr.: Cecilie McNair
  • SIA / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eybye, Instr.: Annika Berg
  • Sorte måne / Den Danske Filmskole, Producer: Claudia Saginario, Instr.: Kasper Skovsbøl

Årets dokumentarfilm

  • Amanda Knox / Plus Pictures, Producer: Mette Heide, Instr.: Brian McGinn & Rod Blackhurst
  • Amateurs in Space / Danish Documentary, Producer: Sigrid Dyekjær, Instr.: Max Kestner
  • Dem vi var / Made in Copenhagen, Producer: Helle Faber, Instr.: Sine Skibsholt
  • Håbet bag hegnet / Final Cut for Real, Producer: Heidi Elise Christensen & Signe Byrge Sørensen, Instr.: Estephan Wagner, Moritz Siebert & Abou Bakar Sidibé
  • The War Show - Venner i krig / Fridthjof Film, Producere: Miriam Nørgaard, Alaa Hassan, Ronnie Fridthjof & David B. Sørensen, Instr.: Andreas Dalsgaard & Obaidah Zytoon

Årets amerikanske film

  • Anomalisa / Instr.: Charlie Kaufmann & Duke Johnson, Distr.: UIP
  • Arrival / Instr.: Denis Villeneuve, Distr.: UIP
  • Carol / Instr.: Todd Haynes, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S
  • The Big Short / Instr.: Adam McKay, Distr.: UIP
  • The Revenant / Instr.: Alejandro González Iñárritu, Distr.: 20th Century Fox

Årets ikke-amerikanske film

  • Jeg, Daniel Blake / Instr.: Ken Loach, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S
  • Min far Toni Erdmann / Instr.: Maren Ade, Distr.: Camera Film
  • Sauls søn / Instr.: László Nemes, Distr.: Camera Film
  • The Lobster / Instr.: Yorgos Lanthimos, Distr.: Camera Film
  • Youth / Instr.: Paolo Sorrentino, Distr.: Scanbox Entertainment Danmark A/S

Årets korte tv-serie

  • Bedre skilt end aldrig / Happy Ending Film, Producer: Mie Andreasen, Hovedforfatter: Mette Heeno, Instr.: Hella Joof
  • Den anden verden / DR Drama, Producer: Andreas Hjortdal, Hovedforfattere: Nikolaj Scherfig & Bo Hr. Hansen, Instr.: Lars Kaalund
  • Ditte & Louise II / DR Drama, Producer: Nynne Selin Eidnes, Hovedforfattere: Ditte Hansen & Louise Mieritz, Instr.: Niclas Bendixen
  • Klaes the roommate s. 2 / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Claudia Saginario, Hovedforfatter: Behrouz Bigdeli, Instr.: Behrouz Bigdeli
  • Rytteriets jul / DR Drama, Producer: Dorthe Riis, Hovedforfattere: Martin Buch & Rasmus Botoft, Instr.: Peter Harton

Årets tv-serie

  • Badehotellet sæson 3 / SF Studios Production, Nitrat Film & Thorsboe & Lundblad, Producer: Michael Bille Frandsen, Hovedforfattere: Stig Thorsboe & Hanna Lundblad, Instr.: Fabian Wullenweber
  • Bedrag / DR, Producer: Anders Toft Andersen, Hovedforfatter: Jeppe Gjervig Gram, Instr.: Per Fly
  • Dicte III / Miso Film, Producere: Christian Potalivo, Jonas Allen & Peter Bose, Hovedforfattere: Dorte W. Høgh & Ida Maria Rydén, Instr.: Kasper Gaardsøe

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Dar Salim / Dicte III
  • Martin Buch / Rytteriets jul
  • Peter Plaugborg / Bedre skilt end aldrig
  • Rasmus Botoft / Rytteriets jul
  • Thomas Bo Larsen / Bedrag

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Ditte Hansen / Ditte & Louise II
  • Iben Hjejle / Dicte III
  • Louise Mieritz / Ditte & Louise II
  • Maria Rossing / Bedre skilt end aldrig
  • Natalie Madueño / Bedrag

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Esben Dalgaard / Bedre skilt end aldrig
  • Esben Smed / Bedrag
  • Henrik Noel Olesen / Ditte & Louise II
  • Lars Brygmann / Den anden verden
  • Nikolaj Lie Kaas / Bedrag

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Bodil Jørgensen / Rytteriets jul
  • Christine Albeck Børge / Den anden verden
  • Line Kruse / Bedrag
  • Sofie Gråbøl / Den anden verden
  • Solbjørg Højfeldt / Ditte & Louise II

 

Udvalgt til dig
Fra forsiden
Close