Nyheder7. maj 2009

Remee: Bedrageri-anmeldte Amanda taler ud

X Factor-dommerens personlige assistent fortæller om hende og remees nære forhold og om sit drømmejob
Remee er blevet snydt af sin assistent, og syntes selvfølgelig, at hun havde fået et drømmejob
Remee er blevet snydt af sin assistent, og syntes selvfølgelig, at hun havde fået et drømmejob
 Foto: All Over

Amanda Haslund på 22 år havde fået sit drømmejob, da hun blev ansat som Remee's personlige assistent.

Det fortæller hun glad og frejdigt om i det seneste nummer af Sirene. Men glæden og frejdigheden er, efter interviewet blev lavet, gået fløjten. I sidste uge blev hun afsløret og meldt til politiet for at have bedraget og bestjålet sin nu tidligere chef.

Drømmejob

I Sirene fortæller hun om, hvordan hun fik sit drømmejob.

- Jeg arbejdede som værtinde på en natklub (Luux, red.) i København, hvor jeg flere gange havde serveret for Remee. Vi snakkede godt sammen, og han roste mig for at have et godt overblik. En dag ringede han til mig og spurgte om jeg ville være hans assistent, og jeg så det som en unik chance, fortæller hun og lægger da heller ikke skjul på, at det at blive lukket ind i en ny og spændende verden som Remee's har været noget af en ekstraordinær oplevelse for den 22-årige pige.

Glamourøst

- Da vi var i Tyrkiet med flere af Remee's kendte venner. På det tidspunkt var jeg lige startet, og jeg tænkte bare 'wauw', jeg sidder her med de her venner, og de lukker mig ind i deres liv. (…) Mit personlige venskab med Remee er også specielt. Vi kan tale om alt muligt, og i firmaet har vi det så sjovt, at mit arbejde ikke altid føles som et arbejde, siger hun - velvidende på det tidspunkt, hvor interviewet blev lavet, at hun allerede var godt i gang med at rippe Remee's hjem for værdier for flere hundrede tusinde kroner.

Sponsoreret indhold