Politiet advarer: Få betalt din gæld eller risikér anholdelse

Har man ikke betalt sin gæld til fogedretten, kunne det godt være lige nu, man skulle kigge på det.
Københavns Politi udsender nemlig nu en klar advarsel:
- Hvis man skylder penge og er indkaldt til at møde i fogedretten, og så ikke er dukket op til retsmødet om ens gæld, bliver man eftersøgt. Det betyder, at man f.eks. risikerer at blive anholdt og fremstillet i fogedretten, hvis man forsøger at forlade landet for at tage på ferie, fortæller politikommissær Anders Alslev fra Eftersøgningssektionen i Københavns Politi.
Allerede fra næste uge ruller politiet aktionen ud, og fristen for tilbagebetaling af gælden er allerede lige om hjørnet.
Man bør nemlig betale sin gæld inden den 30. marts, lyder det.
En nat i Vestre Fængsel
Opfordringen fra Københavns Politi lyder således, at man får tjekket sin e-Boks, hvis man skylder penge og ikke er mødt op til sin indkaldelse i fogedretten.
- Sørg for at få betalt det skyldige beløb eller få lavet en aftale med fogedretten om, hvordan gælden skal betales. Så slipper man for at blive hentet af betjente derhjemme, din arbejdsplads eller stoppet i lufthavnen på vej mod gaten. Man risikerer også at tilbringe en nat i Vestre Fængsel, hvis man bliver anholdt uden for fogedrettens åbningstider, siger Anders Alslev.
Hvis man skylder penge og ikke er mødt op til indkaldelsen til fogedretten, skal man tjekke sin e-Boks eller finde den udleverede forkyndelse for at finde ud af, hvilken fogedret man skal kontakte.
Man kan læse mere her: https://www.domstol.dk/fogedret