Pistacienødder tilbagekaldes: Risiko for salmonella

Hvis du havde tænkt dig at snacke lidt pistacienødder til eftermiddagskaffen, kan det være en god idé at tjekke etiketten en ekstra gang, inden du sætter tænderne i dem.
Tirsdag tilbagekalder Carl Wilhelm Clasen GmbH nemlig flere varianter af pistaciekerner, da der er påvist salmonella i produkterne.
Det skriver Lidl i en pressemeddelelse.
– Baseret på analyse er der påvist salmonella i produkterne. Dette gør, at en sundhedsmæssig risiko ved indtagelse ikke kan udelukkes, lyder det.
Helt præcist er der tale om Alesto Californiske pistaciekerner saltet 70 g, og Alesto Californiske pistaciekerner usaltet. Varianterne har bedst før-datoer den 21.05.2024 og 20.05.2024.
Begge varianter er solgt i Lidl-butikker over hele landet. Kæden beklager de gener, det måtte medføre.
Har man købt nødderne, bedes man levere dem tilbage til Lidl-butikken, hvor de er købt.
Oplysninger om de tilbagekaldte produkter
Alesto Californiske pistaciekerner saltet 70 g med Bedst før-dato 21.05.2024, batcher. 30035/230825001
Alesto Californiske pistaciekerner usaltet 70 g” med Bedst før-dato 20.05.2024, batcher. 30036/230824001,