Nyheder18. januar 2023

Peter Seier Christensen færdig som næstformand i Nye Borgerlige

Den danske politiker har valgt at gå af som næstformand i partiet, som nu også snart skal finde en erstatning for tidligere formand Pernille Vermund
Peter Seier Christensen til årsmødet hos Nye Borgerlige i november 
Peter Seier Christensen til årsmødet hos Nye Borgerlige i november
 Foto: Ritzau Scanpix

Peter Seier Christensens er fortid som næstformand i partiet Nye Borgerlige.

Det skriver DR.dk på baggrund af en indkaldelse til det ekstraordinæreårsmøde den 7. februar.

Her er det meningen, at der skal vælges en stedfortræder for den nyligt afgåede formand Pernille Vermund, som i øvrigt var med til at stifte partiet sammen med Peter Seier Christensen i sin tid.

Indtil videre har kun folketingsmedlem Lars Boje Mathiesen meldt sig som kandidat til formandsposten, og der står ikke noget i indkaldelsen om eventuelle kandidater til posten som næstformand.

Det er kun lidt over en uge siden, at den tidligere arkitekt og nu også forhenværende partiformand Pernille Vermund, 47, smed lidt af en bombe, da hun bekendtgjorde sin afsked med Nye Borgerlige.

- Nu skal flammen bæres videre, skrev hun i den forbindelse på partiet hjemmeside.

Tilbage i 2016 - nærmere bestemt den 22. september - holdt Nye Borgerlige deres allerførste officielle pressemøde med Pernille Vermund og Peter Seier i front.

– Politikerne skal bestemme mindre, og danskerne skal bestemme mere, lød deres klare budskab kort inde i pressemødet.

Sponsoreret indhold