Ove Ullerup: Udnytter unge piger

Hofmarskal Ove Ullerup bor i en stor luksuslejlighed på Christiansborg Slot. Det er et af de privilegier, han får for at være dronning Margrethes førstemand.
Lejligheden er så stor, at Ullerup-familien ikke har kunnet bruge alle rum. I alle tilfælde har han benyttet den store mangel på studenterhybler i København til at "udleje" et værelse til igennem tiden i hvert fald to kvindelige studerende, skriver Ekstra Bladet i dag.
Pigernes betaling for at bo op til slottets ridebane har været, at de skulle arbejde gratis som tjenestefolk for Ove Ullerup.
Hofmarskallen bekræfter, at han har haft en student boende.
- Hun var studerende. Hun var hos os fra januar til juni 2007. Vi ville gerne have en pige, der kunne hjælpe til i huset, siger Ullerup til Ekstra Bladet, der fortsætter med at spørge:
- Det lyder altså noget fedtet, at en mand som dig, der tjener kassen hos dronningen, ikke vil betale for tjenestefolk?
- Det kan jeg ikke se. Jeg kender en række mennesker, der har brugt den ordning, siger hofmaskallen.
Han har ikke ønsket at fortælle, hvor stor hans lejlighed er, eller om han selv betaler for at bo der, eller huslejen er en del af hans.
De logerende betalte for deres 15-kvadratmeters værelse ved at gøre rent, lave mad og passe hofmaskallens hund.