Nyheder17. august 2022

Omfattende fiskedød: Populær badestrand lukket

Et udslip af splidevand har resulteret i, at 850 fisk er døde og stranden er lukket for badning
strand
Rebæk strand i Kolding er lukket efter et spildevandsudslip.
 Foto: Ritzau Scanpix

Hvis du trænger til en kølende dukkert i sommervarmen, er det ikke Rebæk Strand nær Kolding, du skal besøge.

Onsdag forbydes al badning nemlig, da der har været et større udslip af spildevand, hvilket både har resulteret i massevis af bakterier og døde fisk.

Det skriver TV 2 Syd.

– Vi ved ikke, om badevandet er forurenet med spildevandet, men efter at have været i kontakt med Styrelsen for Patientsikkerhed udsteder vi nu forbud mod badning, da der er en klar risiko for forurening med colibakterier ved udslip af spildevand, siger miljømedarbejder i Kolding Kommune Lars Hede Hansen, til mediet.

Udslippet fandt sted tirsdag på grund af et pumpesvigt ved en pumpestation, og det medførte, at knap 850 ørreder blev fundet døde i Skartved Bæk.

Badning ved stranden frarådes da også, da der kan være sluppet colibakterier ud i havvandet, hvilket kan give de badende maveproblemer med kvalme og opkast, hvis man kommer til at sluge vandet.

Derfor er der også sat skilte op ved stranden, som advarer strandgæsterne om problemet.

Det vides endnu ikke, hvornår der igen bliver åbnet op for badning på Rebæk Strand.

Sponsoreret indhold