Nyheder8. september 2023

Nordea lukker hæveautomater nær Christiania

Lukning sker i et forsøg på at komme kriminaliteten på Christiania til livs, oplyser banken
Beboere på Christiania lukker pusher street
Lukning sker i et forsøg på at komme kriminaliteten på Christiania til livs, oplyser banken.
 Foto: Ritzau Scanpix

Nordea lukker bankens to hæveautomater på Torvegade på Christianshavn tæt på fristaden Christiania.

Det skriver FinansWatch.

Det sker for at bekæmpe økonomisk kriminalitet på Christiania, hvor kontanter blandt andet bliver brugt til at købe hash og andre former for narkotika.

- Vi tager bekæmpelse af økonomisk kriminalitet meget alvorligt, og vi er fuldt opmærksomme på den negative rolle, som kontanter har i de kriminelle miljøer. Vi har fulgt den aktuelle situation på Christiania nøje og har efter dialog med politiet besluttet at lukke de to automater på Torvegade for at bakke op om myndighedernes arbejde med at bekæmpe kriminalitet på Christiania, siger Mads Skovlund Pedersen, bankdirektør med ansvar for privatkunder i Nordea Danmark, i et skriftligt svar til FinansWatch.

Ud over Nordea har Danske Bank også en hæveautomat på Christianshavns Torv.

Københavns Politi bekræfter over for FinansWatch, at man har været i dialog med bankerne om at bekæmpe kriminaliteten på Christiania.

Hæveautomaterne i området omkring Christiania er nogle af de mest anvendte i landet og bruges blandt andet til at hæve penge, som finansierer køb af hash og andet narkotika på fristaden Christiania.

Nordeas lukning af de to hæveautomater vil ske hurtigst muligt og senest i løbet af den kommende uge, oplyser Nordea.

FinansWatch har været i dialog med Danske Bank, inden Nordea har meddelt sin beslutning om at lukke sine to hæveautomater. Banken ønsker ikke at udtale sig om sine dialoger med myndighederne.

Sponsoreret indhold