Nyheder15. november 2012

Nøhr i retten lige nu: Jeg føler mig krænket

Popsangeren og Vild med dans-stjernens sag udsat til d. 13. december
Af af
Rasmus Nøhr er i retten i dag.
Rasmus Nøhr er i retten i dag.
 Foto: All Over




Rasmus Nøhr sidder lige nu i retten i København - sigtet i en sag om overtrædelse af narkolovgivningen og besiddelse af euforiserende stoffer. Eller det vil sige - det gjorde han.

Sagen er nemlig blevet udsat til d. 13. december.

- Jeg forventer, at det er ligegyldigt, hvad jeg siger. Politiet burde ikke undersøge lommerne på almindelige københavnere, sagde Rasmus Nøhr, da han få minutter forinden dansede ind i Københavns Byret.

Rasmus Nøhr: Tiltalt i narkosag

Episoden fandt sted om natten den 21. juli 2012 i nærheden af Christiania.

- Jeg føler mig krænket over, at man kropsvisiterer mig uden at jeg har gjort noget forkert. Jeg stod helt alene og røg en cigaret, sagde Rasmus til den kvindelige dommer.

- Jeg ville ikke skrive under på, at der var tale om en cigaret med hash i, når jeg ikke vidste, om det var tilfældet.

Anklageren besluttede at indkalde en af de to betjente, som var til stede, og retten udsatte derefter sagen til den 13. december.

Rasmus Nøhr: Dropper hash

Sponsoreret indhold