Millionregning venter efter skybrud og Grøn-aflysning

Esbjerg Kommune kommer til at betale et millionbeløb for de skader, som er opstået i Esbjerg efter store mængder regn og oversvømmelser torsdag.
Det fortæller borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) til TV Syd fredag.
Han tror ikke, at det er muligt at gardere sig fuldkomment imod lignende tilfælde. I stedet skal kommunen fokusere på at minimere de skader, som regnen har medført, mener borgmesteren.
Først og fremmest handler det om at reparere ødelagte veje i Esbjerg.
- Det er først, når man får skrællet asfalten af og kommer ned og ser, hvor slemt det egentlig er nedenunder, at man sådan rigtig kan vurdere, hvad det kommer til at koste samlet, siger Jesper Frost Rasmussen til TV Syd.
Inden regnen begyndte at falde torsdag eftermiddag, havde Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) meldt om risiko for lokale skybrud.
Alligevel mener borgmesteren, at regnskyllet var kraftigere, "end de fleste havde forudset".
Myndighedernes største opgave bestod ifølge Syd- og Sønderjyllands Politi i at få evakueret festivalgæsterne på Grøn Koncert, der blev afviklet i Esbjerg.
Arrangøren af Grøn Koncert valgte at tømme festivalpladsen, hvor der var omkring 20.000 mennesker, af hensyn til gæsternes sikkerhed.
Senere blev resten af torsdagens koncerter aflyst.
Midt i det voldsomme regnskyl frarådede politiet, at man bevægede sig udenfor. Unødvendig kørsel i Esbjerg blev også frarådet.
Skybruddet, som blev registreret af DMI, medførte blandt andet, at brønddæksler sprang op flere steder i byen.
Tidligere fredag oplyste Syd- og Sønderjyllands Politi, at det gik godt med at få gjort de sidste veje farbare.
Enkelte veje er imidlertid fortsat afspærrede på grund af mistanke om underminering.