Nyheder18. maj 2022

Michelangelos første tegning af nøgent menneske solgt på auktion

23 millioner euro lød prisen ved hammerslag, da glemt Michelangelo-tegning blev solgt i Paris onsdag
https://imgix.seoghoer.dk/media/article/20220518-164007-l-1600x1061we.jpg
 Foto: Emmanuel Dunand/AFP/Ritzau Scanpix

En Michelangelo-tegning er onsdag blevet solgt på auktion i Paris for 23 millioner euro, skriver nyhedsbureauet AFP.

Det svarer til 171 millioner kroner.

Værket har i årevis ligget gemt, men er for nylig dukket op i en privat fransk samling. Det er et af de eneste af kunstnerens værker, der ejes af private.

Michelangelo har afbilledet en skælvende nøgen mand. Tegningen er malet med brunt blæk og har størrelse som et A4-ark.

- Tegningen, mener jeg, er et af de mest spændende fund, der er gjort af de gamle mestres tegninger i lang tid, har Stijn Alsteens, leder af auktionshuset Christie's internationale afdeling, tidligere udtalt til Reuters.

Auktionshuset, der har til huse i Paris, stod bag onsdagens handel.

Ifølge AFP er det renæssancekunstnerens første kendte tegning af et nøgent menneske.

Det er blot tre år siden, at eksperter fastslog, at værket var udført af selveste Michelangelo.

Siden er det blevet stemplet som fransk nationalskat, hvilket betyder, at det ikke har måttet forlade fransk grund i 30 måneder.

Her fik franske museer samt landets regering mulighed for at købe værket.

Nu er det afsat til anden side, fordi ingen slog til.

Værket kan dateres tilbage til sidst i det 15. århundrede. Michelangelo selv døde i 1564 og var lidt af en multikunstner. Billedhugger, maler, arkitekt, tegner og digter.

Han har ifølge Den Store Danske efterladt sig omkring 500 kendte tegninger, primært opført i kul, rødkridt og med pen.

Michelangelo boede overvejende i Rom og Firenze og leverede kunst til tre forskellige paver.

Fra 1508 til 1512 brugte kunstneren sammenlagt 20 måneder på at udsmykke loftet i Det Sixtinske Kapel i Vatikanet i Rom. Det er siden blevet kategoriseret som hans hovedværk.

Kigger besøgende i Det Sixtinske Kapel op, kan de se kendte bibelske fortællinger, blandt andet scener fra skabelsesberetningen, Syndefaldet og Syndfloden.

Værket gennemgik en omfattende restaurering i 1990.

Sponsoreret indhold