Nyheder27. juni 2025

Medier: Japan henretter 34-årig dømt for drab og parteringer

Den 34-årige "Twitter-morder" Takahiro Shiraishi er fredag blevet henrettet i Japan, skriver flere medier

En dødsdømt mand er fredag lokal tid blevet henrettet ved hængning i Japan.

Det skriver flere medier i Japan, heriblandt NHK.

Det er første gang, at en dødsdømt henrettes i landet siden 2022.

Ifølge unavngivne japanske embedsmænd er der tale om den 34-årige Takahiro Shiraishi. Han er også kendt under navnet "Twitter-morderen".

I 2020 fandt en domstol i Tokyo ham skyldig i at have dræbt og parteret ni personer.

Ofrene havde Shiraishi mødt online på det sociale medie Twitter - der i dag har skiftet navn til X. Her gav ofrene udtryk for, at de havde selvmordstanker.

Shiraishi rakte ud til dem og tilbød at hjælpe dem med at dø.

Drabene skete i Shiraishis lejlighed, hvor han efterfølgende parterede sine ofre og lagde legemsdele i kølebokse i sin lejlighed. Politiet fandt under sagen 240 kropsdele i lejligheden.

Ofrene var mellem 15 og 26 år, da de blev dræbt. Alle de dræbte - med undtagelse af én - var kvinder.

Shiraishi har erkendt sig skyldig i drabene.

Japans justitsministerium har ikke villet bekræfte, hvorvidt henrettelsen har fundet sted eller ej.

En undersøgelse foretaget af den japanske regering i 2024 viste, at 83 procent af japanerne bakker op om henrettelse som strafmetode.

I december 2023 sad 107 fanger på dødsgangen i Japan. Det har landets justitsministerium oplyst. Henrettelser sker i Japan altid ved hængning.

Lovgivningen foreskriver, at henrettelserne skal ske senest seks måneder, efter den endelige dom er afsagt, og når mulighederne for at anke at udtømte.

I realiteten ender langt de fleste dødsdømte fanger med at sidde på dødsgangen i årevis - nogle gange i årtier.

De drabsdømte bliver ofte først informeret om, at deres henrettelse skal eksekveres, samme dag som henrettelsen finder sted.

Sponsoreret indhold