Medie: Rasmus Paludan trængte ind på skole

SENESTE: Historien er opdateret med Rasmus Paludans udlægning af sagen, som du kan læse i boksen lidt længere nede i artiklen
Den københavnske folkeskole Skolen ved Sundet på Amager har tirsdag været i kontakt med Københavns Politi efter, at den tidligere folketingskandidat og advokat Rasmus Paludan har trængt ind på skolens område og optaget video af elever og lærere, skriver TV 2 Kosmopol.
Det fremgår af en besked, som skolen har sendt ud til alle forældre via tjenesten Aula, og som TV 2 Kosmopol har set.
Skolen orienterer om, at Rasmus Paludan – der befandt sig i udskolingens udeområde – var "provokerende og ubehagelig", hvilket fik skolen til at kontakte politiet, lyder det.
"Personalet var hurtigt ude og fik samlet eleverne og tog dem ind. Derpå tog han væk fra skolen og proklamerede, at han ville komme igen hver dag."
Skolen skriver videre til forældrene, at udskolingseleverne er blevet orienteret om, at Rasmus Paludan ikke må være på skolens område, og at eleverne skal ignorere ham og gå ind i bygningen, hvis han skulle komme tilbage.
Københavns Politi bekræfter over for TV 2 Kosmopol, at de modtog en anmeldelse om "en uønsket person på stedet" fra Skolen ved Sundet klokken 11.45, og at en patrulje kørte i retning mod stedet, men at den uønskede person da havde forladt skolen af egen fri vilje.
Rasmus Paludan: - Derfor var jeg ved skolen
SE og HØR har tirsdag bedt Rasmus Paludan om en kommentar til sagen. Han kalder historien "en løgn", der vil blive indbragt for Pressenævnet.
Over for SE og HØR understreger Rasmus Paludan, at det på intet tidspunkt var planen at besøge skolen. Det handlede alene om, at han var på vej forbi skolen på vej mod stranden.
- Her opsøger nogle elever fra de ældre klasser mig på fortovet ved skolen for at få et billede, forklarer Paludan, der også fik en snak med eleverne.
Men da en lærer og senere en person, som Rasmus Paludan vurderer er leder på skolen, blandede sig, udviklede forløbet sig.
- Hun (lederen, red.) bad eleverne om at gå tilbage til skolen. Og det forstår jeg ikke, hvorfor jeg tog min mobiltelefon frem og filmede hende, mens jeg forsøgte at få et svar på, hvorfor hun mente, at eleverne ikke måtte være der.
Paludan fortæller videre, at han under forsøget på at få et svar fra lederen ender inde på skolens område, men forlader det igen, da en anden person - muligvis en lærer - bad ham om at gå.
- Det gjorde jeg naturligvis.
Han har efter episoden også talt med tv2.dk, hvor han afviser, at han "provokerende og ubehagelig":
- Nej, absolut ikke. Det er øjnene, som ser.
- Jeg har ingen udeståender med noget på skolen, siger Paludan til mediet, der har også fået bekræftet episoden fra skoleleder Johnni Damgaard Pedersen, som dog ikke ønsker at kommentere sagen yderligere.