Nyheder17. juni 2009

Mabel: Boom Boom på auktion

Nu kan du få fingre i den legendariske stortromme og samtidig støtte et godt formål
Christian Have på stortromme og Mike Tramp bag mikrofonen
 Foto: Michael Medgyesi

Hvis du står og mangler en stortromme med et påmalet hjerte, så er du heldig. For lige nu kan du byde på Mabels Boom Boom tromme på Lauritz.com. Alle pengene går ubeskåret til Tramp-fonden, der støtter unge musikalske talenter.

- Den tromme bør koste millioner, griner Mike Tramp til Ekstra Bladet. Han håber, der kommer masser af grunker i kassen, så rigtig mange musikskolebørn kan få hjælp.

Manden der har betjent den berømte stortromme, er dog lidt mere beskeden en den flamboyante forsanger.

- Vi håber vel, at den indbringer omkring 5000-10.000 kroner, men vi bliver da vildt glade, hvis der kommer mere ind, siger Christian Have til avisen.

Sponsoreret indhold