Kæmpe prisfest: Her er Årets Reumert-vindere

Søndag aften blev Årets Reumert-priser uddelt

Søndag aften blev Årets Reumert-priser uddelt

Foto: Dan Mariegaard



Søndag aften blev de prestigefyldte Årets Reumert-priser uddelt på Det Kongelige Teaters Gamle Scene.

Den prestigefulde Årets Hæderspris gik til den folkekære skuespiller Henning Jensen.

LÆS OGSÅ: Folkekær skuespiller vinder Årets Hæderspris

Det var niende gang, at en skuespiller modtog Årets Hæderspris, som tidligere blandet andet er givet til Ghita Nørby, Bodil Udsen og Preben Kristensen.

Med prisen følger også 200.000 kroner samt den nye Reumert-statuette af glas, der er lavet af billedkunstneren John Kørner.

Marianne Høgsbro, der også spiller med i "Indenfor Murene" vandt en Reumert for Årets Kvindelige Hovedrolle, mens Søren Sætter-Lassen tog sig af mændenes pris.

Her kan du se listen med alle vinderne:



Søren Sætter-Lassen løb med prisen som Årets Mandlige Hovedrolle (Foto: Dan Mariegaard)




Henning Jensen kunne lade sig hylde, efter han vandt Årets Hæderspris (Foto: Dan Mariegaard)


Årets Forestilling:
Metamorfoser, Det Kongelige Teater

Årets Kvindelige Hovedrolle:
Marianne Høgsbro i Indenfor Murene, Aalborg Teater

Årets Mandlige Hovedrolle:
Søren Sætter-Lassen i Faderen, Det Kongelige Teater

Årets Kvindelige Birolle:
Margrethe Koytu i Varmestuen, Bro, Trolin, Ellekilde og Grue

Årets Mandlige Birolle:
Andreas Jebro i Den spanske flue, Aalborg Teater

Årets Sanger:
Henriette Bonde-Hansen i Lucia di Lammermoor, Den Jyske Opera

Årets Danser:
Alban Lendorf i Come Fly Away, Grand Pas Classique og Manon, Det Kongelige Teater

Årets Instruktør:
Madeleine Røn Juul for Fruentimmerskolen på Grønnegårds Teatret, Jeg hedder Bente på Teatret ved Sorte Hest og Hotel Nelson, Teater Grob

Årets Scenograf:
Palle Steen Christensen for Metamorfoser og Sandmanden, Det Kongelige Teater og Transformatoren, CaféTeatret

Årets Dramatiker:
Anna Bro for Varmestuen, Bro, Trolin, Ellekilde og Grue

Årets Børne/-ungdomsforestilling:
4 EVER, Opgang2

Årets Opera:
Otello, Det Kongelige Teater

Årets Musikteater/show:
En kort en lang, Aalborg Teater

Årets Danseforestilling:
Rite of Spring - Extended, Granhøj Dans

Årets Særpris:
Boys Don't Cry, Mungo Park og Eventministeriet, Det Kongelige Teater

Årets Hæderspris:
Henning Jensen

Årets talentpriser:
Lise Davidsen, Benita Bünger, Benjamin Stender, Rasmus Ask, David Price, Kirstine K. Høgsbro, Patrick Terndrup, Esben Smed, Asbjørn Krogh Nissen, Sophie Zinckernagel.

Udvalgt til dig
Fra forsiden
Close