Nyheder4 timer siden

Kæmpe Hellerup-palæ på tvangsauktion

Hvis du drømmer om at blive ejer af et luksuspalæ i det nordlige København, så har du nu mulighed for at gøre en god handel
Denne villa ryger under hammeren senere denne måned.
Denne villa ryger under hammeren senere denne måned.
 Foto: Boliga

Det er ikke hver dag, at kæmpevillaer i Hellerup ryger på tvangsauktion.

Men ikke desto mindre er det netop sket.

Det skriver Boliga, som driver Tvangsauktioner.dk og Itvang.dk, hvor boligen netop er kommet på listen over tvangsauktioner.

Der er tale om en gennemrenoveret funkisvilla fra 1935 med hele 516 etagemeter - hvoraf 359 kvadratmeter udgør boligarealet - beliggende på en grund på 1.261 kvadratmeter.

Ejendommen ligger på Rygårds Allé i Gentofte Kommune og har ifølge Statstidende en vurdering på 11.834.000 kroner - heraf en grundværdi på 6.191.000 kroner.

Der er tinglyst gæld for mere end 21,3 millioner kroner i boligen, som er ejet af selskabet Tranberg Ejendomme ApS, der købte huset for 11,6 millioner kroner i 2020.

SE og HØR har rakt ud til den registrede direktør for selskabet, der er advokat, men han er i skrivende stund ikke vendt tilbage.

Det samme gør sig gældende for det advokatfirma, der har begæret tvangsauktionen.

Ifølge Boliga er det yderst sjældent, at boliger i denne prisklasse og stand ender på tvangsauktion - især i et område som Gentofte, hvor markedet normalt præges af eksklusive liebhaverhandler.

- Det er vigtigt at huske, at en tvangsauktion ikke er en lykkelig situation for den nuværende ejer, og det har vi stor respekt for, siger Paulina Kureer, ansvarlig for tvangsauktioner hos Boliga, og fortsætter:

- Når det så er sagt, kan det også være en unik mulighed for at komme ind på boligmarkedet i et område, hvor mange normalt ikke har råd til at købe. Og selvom gælden i boligen er høj, overtager den nye køber ikke gælden i denne specifikke auktion, da panthaverne ifølge salgsopstillingen kræver alle hæftelserne indfriet ved salget, tilføjer hun.

Boligen skal efter planen under hammeren ved Retten i Lyngby 27. august.

Sponsoreret indhold