Annonce
Nyheder9 timer siden

Jensens Foods politianmeldt: Problemer med rengøringen

Jensens Foods har fået en bøde for blandt andet manglende rengøringen på deres fabrik
Det er langt fra årets første bøde til virksomheden.
Det er langt fra årets første bøde til virksomheden.
 Foto: Sofie Mathiassen/Ritzau Scanpix
Annonce

Jensens Foods A/S, der blandt andet laver spareribs, pulled pork og færdigretter, som sælges i hele landet, har fået en bøde.

Fødevarestyrelsen var 10. december forbi fabrikken i Struer, og her blev der både delt en bøde på 15.000 kroner og en politianmeldelse ud.

Det er rengøring og håndtering af fødevarer, der har givet panderynker hos kontrollen.

Bøden er givet på baggrund af "synlig kondens på overliggende konstruktioner, som løber over bånd med produkter i tumblerafdeling. Dette var også gældende på gangbroer over bånd med uemballerede fødevarer," som det lyder i kontrorapporten.

Det fremgår også, at "flere motorer ved produktionsudstyr og bånd på vej mod tumbler er misligholdt i en grad, at det medfører risiko for at flosset løsgjort maling, rust drys og smøreolie."

Annonce

Politianmeldelsen beror sig på mangelfuld rengøring.

Der blev fundet gamle kødrester på en stålanordning ned mod transportbåndet, knækbånd for kamben var synligt snavsede, og under ståloverflader blev der fundet synlige kalk- og proteinrester.

Du kan læse hele Fødevarestyrelsens kontrolrapport HER.

Bøden er virksomhedens sjette siden august.

Jensens Foods hører under moderselskabet Jensens Food Group, der også ejede Jensens Bøfhus indtil det nylige salg til Bones. Jensens Foods bliver dog ikke påvirket af dette.

Annonce

Sponsoreret indhold