Iben Hjejle i kontroversiel reklame

Den 39-årige skuespiller folder sig nu ud som model for pelsfirmaet Kopenhagen Fur. Det er hun også en af de eneste kendte, danske kvinder, der har lyst til.
Læs også: Iben Hjejle: Sexet forfatter
Herhjemme har både Kira Eggers, fotomodellen Sarah Louise Christiansen og den smukke pin-up-pige Anne Lindfjeld nemlig taget stærkt afstand fra pelsindustrien, mens det i udlandet blandt andre drejer sig om Pamela Anderson, Natalie Imbruglia, Eva Mendes og Paul McCartney.
Læs også: Iben Hjejle: Tilbage som luder
- Mit særlige forhold til pels stammer fra min glamourøse farmor, der bar pelse som en anden movie star, fortæller Iben Hjejle om sin grund til at deltage i kampagnen. Hvad synes du? Deltag i afstemningen nederst på siden.
Se billederne af Iben her:

Mange kendte mennesker, ikke mindst i USA, kæmper mod pelsindustrien - men ikke Iben Hjejle (Foto: Kopenhagen Fur)

(Foto: Kopenhagen Fur)