Annonce
Nyheder6 timer siden (opd. 5 timer siden)

Frygter farlig sygdom: Lukker helt ned for fjerkræ

Vilde fugle frygtes at smitte høns, gæs, ænder og kalkuner. Spanien er det seneste land, der udsteder påbud
Frygten for fugleinfluenza får nu Spanien til at beordre alt fjerkræ inden døre. Fra 10. november skal høns, ænder og andet opdræt holdes indendørs i risikoområder, efter et usædvanligt højt antal smittetilfælde i Europa denne efterårssæson.
Frygten for fugleinfluenza får nu Spanien til at beordre alt fjerkræ inden døre. Fra 10. november skal høns, ænder og andet opdræt holdes indendørs i risikoområder, efter et usædvanligt højt antal smittetilfælde i Europa denne efterårssæson.
 Modelfoto: Colourbox
Annonce

Høns, ænder og andet fjerkræ, der opdrættes, skal fra 10. november holdes indenfor i dele af Spanien, hvor der er høj risiko for smitte med fugleinfluenza.

Det oplyser Spaniens landbrugsministerium ifølge Reuters.

Spanien er det seneste af en række europæiske lande, som har givet ordre til, at fugle i fjerkræopdræt holdes inde.

Frygten er, at fjerkræene bliver smittet af vilde fugle.

Onsdag udstedte myndighederne i Irland et landsdækkende påbud, der betyder, at alle fugle i fjerkræopdræt skal isoleres indenfor.

Lignende påbud er udstedt i Storbritannien, Frankrig, Holland og Belgien.

Inden for EU er Tyskland det land, der er hårdest ramt. Her er ikke et landsdækkende påbud om, at fjerkræbesætninger skal isoleres, men flere delstater har indført krav om isolation.

Annonce

De tyske myndigheder har registreret 58 smitteudbrud på de tyske fjerkræbesætninger fra 1. august til slutningen af oktober.

Det er mere end en tredjedel af det samlede antal smitteudbrud på fjerkræbesætninger i EU og Storbritannien.

Ifølge Reuters har 15 ud af 27 EU-lande registreret tilfælde af fugleinfluenza på besætninger med fjerkræ dette efterår.

Annonce

Smitte med fugleinfluenza topper typisk om efteråret, når trækfugle bevæger sig ned gennem Europa. I år har der været et usædvanligt højt antal smittetilfælde, skriver Reuters.

Indtil videre er der registreret i alt cirka 690 tilfælde, hvilket dækker over både vilde fugle og fugle i fangenskab. Det er langt flere end i efteråret 2024, hvor der blev registreret 189 tilfælde i EU.

Annonce

Fugleinfluenza er meget smitsom og har tidligere år ført til omfattende aflivninger på europæiske farme.

I efterårs- og vintersæsonen 2021-2022 måtte Frankrig eksempelvis aflive flere end 20 millioner fugle, som var blevet smittet.

Annonce

Sponsoreret indhold