Egyptens præsident bekræfter: Enighed om våbenhvile i Gaza

En aftale om våbenhvile i Gaza træder først i kraft, efter at fredsplanen er vedtaget af den israelske regering.
Det oplyser en embedsmand fra det israelske præsidentkontor ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Det samme skriver nyhedsbureauet AFP.
Der har torsdag formiddag været flere modstridende meldinger om, hvorvidt en våbenhvile i Gaza var trådt i kraft.
Meldingen fra anonyme kilder har i flere medier været, at en første fase i fredsplanen skulle underskrives i Egypten omkring klokken 11.00.
Egyptisk stats-tv oplyste kort efter 11.00 ifølge Reuters, at en våbenhvile var trådt i kraft, men kort efter lød meldingen fra israelsk side ifølge de to nyhedsbureauer, at det endnu ikke er sket.
Egyptens præsident bekræfter ifølge Reuters, at der er enighed om en aftale om at etablere en våbenhvile og afslutte krigen i Gaza.
- Verden er vidne til et historisk øjeblik, der symboliserer viljens sejr for fred over krigens logik, siger han ifølge mediet.
Det er Egypten, der er vært for de indirekte forhandlinger mellem Israel og Hamas.