Dine penge30. november 2022

Trods inflation: Flybilletter er historisk billige

Selv om priserne på fødevarer, el og energi er på himmelflugt, så styrtdykker prisen på flybilletter
Danskerne har igen fundet kufferten og rejselysten frem og strømmer til lufthavnen.
Danskerne har igen fundet kufferten og rejselysten frem og strømmer til lufthavnen.
 Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Nok er det blevet markant dyrere at købe smør til en kage og tænde for ovnen og bage den, men skulle du få lyst til at flyve et sted hen, så er det bestemt ikke prisen, der skal hindre dig i det.

Tal fra Travelmarket viser, at man i starten af det nye år kan rejse til en række europæiske destinationer for mindre end en plovmand. Det skriver TV 2.

Tallene fra prisportalen viser, at priserne på flybilletterne for rejser de første fire uger af 2023 er så lave, at de ligger under niveauet, inden coronapandemien ramte.

Faktisk er priserne på flybilletter så lave, at de ikke er set så lave siden 2010, hvor Travelmarket begyndte at indsamle tal for priser på flybilletter.

Konkrete eksempler viser, at det nærmest er billigere at flyve til populære, europæiske storbyer, end det er at købe ind for ugen nede i supermarkedet.

Flyver man fra Billund til Rom i uge fire næste år, står det i 316 kr. Tilbage i 2020 stod samme tur i 792 kr.

Tjekker man ind og flyver fra København til Barcelona i uge fire, koster det 259 kr. Det er noget af en forskel fra 2020, hvor samme tur kostede 821 kr.

Ifølge TV 2 skyldes de historisk lave priser, at flyselskaberne er i gang med at løfte deres aktiviteter til et niveau, som det var, inden corona ramte verden – og ikke mindste rejselysten.

Sponsoreret indhold