Dine penge21. juli 2025 (opd. 21. juli 2025)

Sund & Bælt ændrer nødprocedure efter landsdækkende nedbrud

Trafikanter blev lørdag fanget i lange køer - nu tager Sund & Bælt konsekvensen
Storebæltsbroen bliver ikke lukket næste gang, at betalingskortene svigter.
Storebæltsbroen bliver ikke lukket næste gang, at betalingskortene svigter.
 Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Fremover vil Sund & Bælt åbne bommene efter 15 minutter ved et nedbrud lignende det, som betalingsvirksomheden Nets oplevede lørdag, der skabte ventetid for bilister på Storebæltsbroen.

Det oplyser Sund & Bælt i en skriftlig kommentar til Ritzau.

Her lyder det, at en kombination af Nets nedbrud, høj ferietrafik og mange udenlandske bilister skabte en større kø, "end vi forventede".

- Vi har efter weekendens Nets-nedbrud besluttet at opdatere vores nødprocedure, så vi hurtigere åbner bommene og undgår en lignende situation ved eventuelle fremtidige nedbrud hos Nets, lyder det fra vicedirektør ved Sund & Bælt Helene Holm Heitmann i kommentaren.

Helt konkret vil Sund & Bælt fremover ved nedbrud i højsæsonen åbne bommene for bilister, som betaler med kort, "når trafikprognoserne overstiger 15 minutters kø i dagtimerne".

Nedbruddet, der startede omkring klokken 19 og varede frem til cirka klokken 22, skabte store problemer med kortbetalinger.

Det påvirkede trafikken på Storebæltsbroen, hvor der ifølge Vejdirektoratet opstod kø i begge retninger.

Sund & Bælt understreger, at betalingsanlægget på intet tidspunkt var lukket, men den gennemsnitlige ventetid var på omkring 30 minutter.

Kunder med Brobizz eller nummerpladebetaling var ifølge selskabet ikke direkte påvirket af nedbruddet.

Det lyder videre fra Sund & Bælt, at det undersøger muligheder for at arbejde med andre betalingsvirksomheder end Nets.

Sund & Bælt vil også fremover arbejde med at "optimere trafikafvikling og kommunikationen til bilisterne i anlægget under kommende nedbrud fra Nets".

Til forskel fra Storebæltsbroen lod Øresundsbroen bilister passere broen uden betaling under nedbruddet.

Til Berlingske lød det søndag fra Jesper Maack, der er kommunikationschef hos Fanølinjen, at både den og Als- og Molslinjen ligesom Øresundsbroen valgte at lade folk passere.

Sponsoreret indhold