Annonce
Dine penge6 timer siden

Lander overskud på 533 millioner efter historisk stop for breve

Efter mere end 400 år er brevomdelingen fortid, hvilket har sendt brevmængden i frit fald med 23 procent
Af: Ritzau
Annonce

Ved årsskiftet stoppede PostNord med at dele breve ud i Danmark efter at have gjort det i mere end 400 år.

Men selv om der har været ekstraudgifter forbundet med at lukke brevomdelingen ned, samtidig med at omsætningen i det dansk-svenske postselskab er faldet, endte 2025 alligevel med et plus.

Årsrapporten for 2025 viser, at PostNords samlede omsætning faldt med fire procent til 36,2 milliarder svenske kroner, mens resultatet efter skat endte på 533 millioner svenske kroner.

Sidstnævnte er en forbedring sammenlignet med 2024, hvor det blev til et minus på 89 millioner svenske kroner.

Kigger man udelukkende på PostNord Danmark, er driftsresultatet fortsat negativt, ligesom omsætningen faldt med fire procent.

Annonce

Det skyldes et fald i brevmængderne på 23 procent. Til gengæld voksede mængden af sendte pakker med syv procent.

Det er da også pakkeforretningen, der fremover skal sikre væksten i postkoncernen - og i Danmark.

- Fremover vil PostNord Danmark udelukkende fokusere på at udvikle pakkeforretningen, så vi kan tilbyde danske kunder og forbrugere de bedste løsninger, siger administrerende direktør Annemarie Gardshol i en kommentar til regnskabet.

Annonce

PostNord er resultatet af en sammenlægning af det svenske postselskab Posten AB og Post Danmark tilbage i 2009.

Selskabet ejes af den danske og svenske stat i fællesskab. Sverige ejer 60 procent af aktierne, Danmark ejer 40 procent.

Annonce

Sponsoreret indhold