Annonce
Nyheder3. okt. 2008

Anmeldelse: "Far til fire - på hjemmebane"

Sjovt, meget harmløst - og lidt langtrukkent, mener SE og HØRs anmelder
af Lise Bondesen
Lille Per formår desværre ikke at gøre anmelderen vildt begejstret
Lille Per formår desværre ikke at gøre anmelderen vildt begejstret
 Foto: Ilse Schoutteten
Annonce

- Øv, er det den forkerte Lille-Per, vi skal ind og se?

Mine to døtre på fem og syv år er tydeligvis ikke tilfredse, da jeg hiver dem med i biffen for at se den nye film om Lille-Per og hans familie.
Pigerne foretrækker nemlig the real stuff - de gamle "Far til fire"-film fra dengang, hvor folk talte mærkeligt og gik i nystrøget tøj.

Men, okay så. De sætter sig til rette i bif-sæderne med deres fem-årige kammerat, Carlo, og alle tre børn må hen ad vejen overgive sig til nutidens krøllede Lille-Per alias Kasper Kesje og hans muntre familie.

Historien i denne tredje film i rækken kan fortælles på bagsiden af et frimærke: Far vinder en 13'er i tips. Tipskupon ligger i Fars pung. Fars pung bliver stjålet. Lille-Per sætter sig for at opklare tyveriet.

Plottet er tilsat lidt morale: I en rigtig familie har man aldrig for travlt til at hjælpe hinanden. Lidt socialrealisme: Det er ikke rart at hedde Dennis og bo hos sin far, der er fraskilt, arbejdsløs og alkoholiker. Og lidt gags for de voksne blandt publikum - i form af en skøn Søs Egelind, der gi'r den som helt igennem pinlig leder af et kursus i teambuilding.

Alt sammen er meget sjovt, meget harmløst - og lidt langtrukkent. Således spotter mine tre slikgnaskende unger, hvem der stjal pungen, lang tid før Lille-Per gør det.

Men børnene elsker filmen - der for dem topper, da filmens slemme dreng Dennis får en ordenlig røvfuld remulade i hovedet af Lille-Per.

Jeg har lidt sværere ved at blive begejstret. De medvirkende børn i filmen spiller ikke alle lige overbevisende, handlingen er som sagt ret tyndt - og det bli'r ikke bedre af, at Jess Ingerslev i skikkelse af Onkel Anders render rundt med påklistret vatskæg og fyrer virkelig dårlige gags af.

Børnene ville gi' filmen topkarakter, mor er hård og uddeler bundpoint - så vi ender med et kompromis på tre SE og HØR-logoer.

Far til fire - på hjemmebane
Instruktør: Claus Bjerre
Medvirkende: Kasper Kesje, Niels Olsen, Jess Ingerslev med flere
Anmeldt af: Lise Bondesen

Annonce

Sponsoreret indhold