Andrea Elisabeth Rudolph: Taber tusindvis af kroner

En årsløn på næsten 370.000 kr. er medvirkende til, at regnskabet i Andrea Elisabeth Rudolphs kosmetikfirma har røde tal på bundlinjen. Regnskabet for 2008 viste nemlig et underskud på 698.759 kr. i A.E. Rudolph ApS.
Firmaet står bag kosmetikserien Rudolph Care, og hudplejeserien har ikke haft den store succes. Desuden er Andrea blevet beskyldt for at forlange overpriser.
- Jeg har ikke yderligere kommentarer ud over, hvad der står i ledelsesberetningen, siger Andrea til SE og HØR.
Andrea Rudolph bader lige nu i den store "Vild med dans"-opmærksomhed, og den falder meget belejligt sammen med en kampagne, hvor alle hendes produkter kan købes med 50 procents rabat på hjemmesiden www.rudolphcare.dk. Kampagnen kører i september og oktober.
Læs mere i ugens SE og HØR.