Teenagere overnattede i IKEA: Så gik det HELT galt

To teeanagedrenge fra Brisbane i Australien er blevet et hit på det sociale medie TikTok, efter de formåede at gemme sig i en IKEA-butik og tilbringe natten der.
Det skriver news.com.au.
De to drenge delte en video på deres TikTok-profil, som de kaldte "Vi overnattede i IKEA og her er, hvad der skete", som siden er blevet slettet.

Foto: TikTok
De filmede kunderne forlade butikken ved lukketid klokken 18.00, mens de gemte sig fra medarbejderne.
Drengene gemte sig i et stillads nogle meter over jorden, og da der blev fri bane, slog de sig løs i butikken.
På videoen ser man de to drenge lege rundt i et par hængekøjer, men få øjeblikke senere går det galt.
Da de var på vej ud af butikken, gik de i gennem en dør, hvor alarmen slog til - og så var de afsløret.

Foto: TikTok
Siden 2016 har den såkalde "IKEA challenge" været en trend, og det har fået møbelkæden til at reagere.
- Personalets og kundernes sikkerhed er vores førsteprioritet, og derfor kan vi ikke tillade overnatninger i vores butikker, lød det fra en talsmand fra IKEA.