Eks-minister Merete Riisager i nyt job

Tidligere undervisningsminister og medlem af Folketinget for Liberal Alliance Merete Riisager har fået job som direktør i Dansk Svømmeunion.
Formand i unionen Lars Jørgensen glæder sig over den nye ansættelse.
"Vi har fundet en profil, der kan videreudvikle arbejdet omkring foreningsliv, frivillighed og civilsamfund. Jeg er sikker på, at det strategiske, idrætspolitiske arbejde målrettet vores vigtigste samarbejdspartnere, vil være et felt, som vores nye direktør vil favne," siger han i en pressemeddelelse.
duften af klor
44-årige Merete Riisager kender ifølge pressemeddelelse til "glæden ved duften af klor, stævner, fællesskab og mange timers træning i bassinet".
Hun bliver direktør for en organisation, der tæller 40 medarbejdere, knap 300 medlemsklubber og næsten 200.000 medlemmer.
Merete Riisager var undervisningsminister fra 2016-2019