
14.000 danskere snydt af Facebook-reklame

Hvis noget er for godt til at være sandt, så er det højst sandsynligt også det.
Det må 14.000 danskere sande.
På Facebook havde ukendte gerningsmænd lavet en annonce, hvor 20 elektriske løbehjul af mærket Nineboot blev udlovet. Man skulle blot skrive ’Aalborg’ i kommentarfeltet.

Opslaget var lavet som en efterligning af elektronikæden POWER’s Facebookside. Og hedder POWER i Aalborg.
Her vil der blive udtrukket 20 vindere, der får lov til at købe et løbehjul for sølle 9 kroner.
Det har angiveligt fået mange danskere til at sende de 9 kroner til dem, som har lavet den falske annonce.
- Det er ikke vores konkurrence, og vi har meldt den til både Facebook og til politiet, siger POWER’s salgschef Simon Frølich til Ekstra Bladet.
Han fortæller videre, at de ofte oplever falske annoncer for deres selskab på sociale medier.
- Vi vil aldrig bede folk om at betale for noget, som de har vundet i en konkurrence, siger salgschefen.
Vinderne af konkurrencen bliver opfordret til at betale 9 kroner via et link, som folkene bag den falske annonce sender. Og det er der altså rigtig mange, som der har gjort.
Det vides ikke, hvor mange der har sendt penge til løbehjulet.
