Kæmpe alligator bryder ind i hus gennem vindue

En over tre meter lang alligator fik fredag morgen den idé at bryde ind i et hus i Clearwater, Florida.
Dog var ejeren i huset ikke så begejstret for ideen, og hun ringede – forståeligt nok – 911, da hun opdagede den uvelkomne gæst i køkkenet.
Ordensmagten ankom og fik pacificeret dyret, før den blev gennet ud af huset igen.
Artiklen fortsætter under billedet...

Alligatoren var måske på udkig efter mad. Den blev dog skuffet, for den fik ingenting. Foto: Clearwater Police Department
Det var 77-årige Mary Wischhusen, der opdagede den uvelkomne gæst omkring klokken 03.30 fredag nat.
På vej ud på badeværelset hørte den ældre dame et højt brag, hvorefter hun opdagede, at der lå en over tre meter lang alligator i hendes køkken.

Kæmpe gæld: Minus hos Buch
Hun slog straks alarm, mens hun søgte tilflugt i sit soveværelse.
På Twitter skriver politiet i Florida, at alligatoren nåede at smadre en flaske rødvin og vælte lidt stole – og altså skræmme livet godt og grundig af beboeren – inden den blev bortvist fra matriklen.