MGP: FINALE BRAGET

HASSING & HASSING
31-årige Anne-Marie Hassing græd for åben skærm, da hun sammen med sin mand, Claus Hassing, 29, havde sunget i den første semifinale. Så stor var oplevelsen.
Det musikalske ægtepar bor i Aalborg og har to små børn - den yngste, Cecilie på snart fire måneder er med i Horsens, for hun skal ammes mellem prøver og show.
Anne-Marie og Claus har selv skrevet deres sang, "Come On Over".
SIMON MATHEW
I mange år så Simon Mathew ikke Melodi Grand Prix, fordi det ganske enkelt ikke interesserede ham. Men da han så fik tilbudt selv at være med, ændrede det sig. Da han endda gik til finalen med sangen "All Night Long", erkendte han at være Grand Prix-fan igen.
Simon er 24 år, og ved siden af sangen træner han en del i håb om at blive optaget på politiskolen.
Hans sang er skrevet af Jacob Launbjerg, Nis Bøgvad og Svend Gudiksen.
AMIN JENSEN
I næste uge har Amin Jensen premiere på Olsen-banden-musicalen, hvor han spiller Kjeld. Men mellem prøverne kan kan lige nå at deltage i Grand Prix'et med sangen "Luciano", som han selv har skrevet sammen med Jan Lysdahl.
Skulle Amin gå hen at vinde og dermed repræsentere Danmark ved det europæiske popslag i Beograd til maj, har han sikret sig, at det ikke kolliderer med hans andre opgaver.
KENDRA LOU
Det var først i andet forsøg, det lykkedes Kendra Lou at komme med til finalen. Hun fik nemlig det wildcard, som radioens P3-lyttere kunne give.
Så endnu en gang får Kendra chancen for at synge "Until We're Satisfied", der er skrevet af Sascha Dupont, Jan Winther og Claus Christensen.
Kendra er en garvet sangerinde. Siden hun for fem år siden var med i "Stjerne for en aften", har hun været med i forskellige musicaler, ligesom hun har taget en toårig uddannelse som skuespiller i New York.
UNITE
Der er arabiske toner i sangen "Butterfly", der synges af Unite. De fire gutter, Lauie, Salar, Isaac og J.B. har rødder i Asien, Mellemøsten, Afrika og Danmark.
Allerede inden de var med i første semifinale, havde de en stærk tro på, at de kom til finalen, og det lykkedes for de fire fyre. Sangen har de selv været med til at skrive sammen med brødrene Nik og Lars Quang samt RnG.
LASSE LINDORFF
P4-lytterne gav Lasse Lindorff et wildcard til finalen. Mange undrede sig over, at han ikke gik videre efter deltagelsen i den anden semifinale, men på lørdag tager han revanche.
Sangen hedder "Hooked On You", som Lasse har skrevet sammen med Mogens Binderup og den tidligre Miss B. Haven-sangerinde, Lise Cabble.
CHARLIE
Når 23-årige Carina Juul Jensen står på scenen, kalder hun sig Charlie. Hun bor i Herlev, hvor hun ved siden af musikken tjener til føden ved at arbejde i den lokale Kop og Kande.
Charlie skal i Grand Prix-finalen synge "Den jeg er", som hun har kreeret sammen med Andreas Hemmeth.
LARS HOLMEN TVERGAARD og JOSEFINE BISGAARD OLESEN
Da Lars og Josefine deltog i den anden semifinale, lignede de bare det perfekte par, og nogle troede da også, at de var kærester. Men det er de ikke.
Begge er 20 år. Lars er fra Viborg og Josefine fra Klarup ved Aalborg. De blev sat sammen af Maria Montell, da de var med i en sangkonkurrence, hvor Lars vandt og Josefine blev nummer to. Lars vandt i øvrigt 100.000 kr. på sejren, hvilket gav ham råd til at få sit eget studie.
Grand Prix-sangen "Sweet Memories of You" er skrevet af Maria Montell, Jacob Gurevitsch og Jonas Jeberg.
THE DREAMS
Der står rock på menuen, når The Dreams leverer nummeret "La' mig være", som forsangeren Hans Edward har skrevet sammen med Chief 1.
De fire gutter i alderen 18-24 år er fra Færøerne, hvor de i flere år har været ét af de populæreste bands. Siden deltog de i en musikkonkurrence i København, hvor Chief 1 blev så begejstret for dem, at han indledte et samarbejde.
I dag bor de i et hus i Søborg ved København.
SANDEE MAY
Det kan godt føre til noget at komme i erhvervspraktik fra skolen. Sandee May var nemlig som 16-årig i praktik i brødrene Nik og Lars
Quangs musikstudie, hvor hun fik lov til at prøve sine musikalske talenter.
Det blev de to brødre så begejstret for, at de indledte et samarbejde med hende. De har da også været fælles om - sammen med RnG - at skrive Grand Prix-sangen "Spanish Soul".