Annonce
Reality6 timer siden

Nyt år, ny mig: Monique Kromann er single

Året begyndte for den tidligere ”Paradise”-deltager med et brud fra sin kæreste
Monique Kromann gæstede i 2024 "Sladderministeriet", hvor hun blandt andet fortalte om sin ungdom, der havde godt med fart på.
 Video: Nicklas Erik Lagerstorf
Annonce

LÆS OGSÅ: Teresa Ovenberg flov over nøgenscene i "Paradise Hotel"

2026 kan må på mange måder ses som en ny begyndelse for Monique Kromann.

Den tidligere paradiso har tirsdag sat sin tattoobiks til salg, men også privat er der nyt at berette.

Hun gik nemlig for nylig fra sin kæreste og er derfor atter single.

Annonce

Det fortæller hun til SE og HØR.

- Det er vel en tre uger siden. Jeg bliver simpelhent ved med at falde for de forkerte, fortæller hun med et smil.

https://imgix.seoghoer.dk/2026-02-11/20240926_2GO6143.ARW_.jpg
Monique Kromann er igen single.
 Foto: Gregers Overvad

Kæresteparret nåede aldrig at flytte sammen, men levede i stedet i et langdistanceforhold, hvilket blandt andet var med til at slutte romancen.

Derudover er de begge selvstændige, hvilket har kostet dem begge meget tid på arbejdet.

Annonce

- Man skal have sine prioriteter i orden, hvis man det skal lykkedes, siger Monique Kromann, der ikke har travlt med at finde ny fyr.

Hun nåede med sine egne ord at være sammen med kæreste i halvandet år ”on and off”.

De mødte hinanden i 2024 og faldt blandt andet for hinandens fælles interesse for træning og kost.

- Det er meget nyt, men han er supersød og dejlig, fortalte Monique Kromann dengang til SE og HØR.

Annonce

Afviser ikke mere tv

Den nye hverdag, der altså ikke tæller en kæreste og snart ej heller en tatoveringssalon, giver altså grobund for et nyt eventyr til den 32-årige realitydeltager.

Fremtiden skal bruges i gus- og saunabranchen, og Monique Kromann er ikke afvisende over for, at et adresseskrifte kan komme på tale.

- Der er jo i hvert fald klart mest gus i København, konstaterer hun.

https://imgix.seoghoer.dk/2026-02-11/20250118_LHL5429.jpg_preview.jpg
Monique Kromann var sidste år med til Reality Awards, hvor hun havde siddet syv timer i frisørstolen for at få flettet hår. Her var hun nomineret i kategorien "Årets kvindelige deltager" for sin rolle i "Robinson", men måtte se sig slået af Regitze fra "Forræder ukendt grund".
 Foto: Lars H. Laursen

Hun var senest på skærmen i 2024, hvor hun deltog i ”Robinson”.

Annonce

Siden har der været et tilbud, hun takkede ja til, men det blev ikke til noget.

Hun er med andre ord ikke afvisende for at lave mere tv, men har forbehold.

- Man skal aldrig sige aldrig. Altså jeg kan sagtens finde på det, men det skal være det rigtige, afslutter hun.

Annonce

Sponsoreret indhold