Annonce
Kongelige10 timer siden

Midt i skandale: Kronprins Haakon forlader landet

Mens det norske kongehus trækker overskrifter om forskellige kriser, rejser kronprinsen inden længe en tur til Italien for at støtte de norske atleter
Kronprins Haakon skal snart en tur til Italien, hvor han skal støtte de norske atleter ved vinter-OL.
Kronprins Haakon skal snart en tur til Italien, hvor han skal støtte de norske atleter ved vinter-OL.
 Foto: Javad Parsa/NTB/Ritzau Scanpix
Annonce

LÆS OGSÅ: Kronprins Haakon reagerer krisetider: Familien er det vigtigste

Det er efterhånden ingen hemmelighed, at det norske kongehus befinder sig i en dyb krise.

Retssagen mod Marius Borg Høiby ruller på anden uge, og samtidig har afsløringer om kronprinsesse Mette-Marits forbindelse til Jeffrey Epstein sendt chokbølger gennem Norge.

Men midt i stormvejret kalder pligterne dog for kronprins Haakon.

Ifølge BILLED-BLADET rejser han nemlig til Italien for at overvære vinter-OL den 14. 15. og 16. februar.

Her skal han bakke de norske atleter op og måske få et pusterum for den massive modvind, der har ramt det norske kongehus.

Kronprinsen er dog ikke det eneste medlem af den kongelige familie, som har forladt landet. Kong Harald og dronning Sonja har ligeledes været en tur i Milano for at se vinter-OL, og ifølge den kongelige kalender venter der flere opgaver de kommende dage.

Annonce

Det var sidst i januar, at USA’s justitsministerium frigav tusindvis af filer relateret til Jeffrey Epstein. Her fremgik Mette-Marits navn flere gange, og det stod klart, at hun tidligere havde besøgt Epsteins hjem i Palm Beach og omtalt ham som en ven.

I sidste uge satte kronprins Haakon så ord på hans hustrus relation til Epstein, og her lød det, at fokus i krisen er at holde sammen som familie.

Annonce

- Når der sker meget på én gang, som det er tilfældet for vores familie nu, er jeg optaget af, at vi må prioritere i den rigtige rækkefølge.

- For mig har det vigtigste i de seneste dage været at tage mig af familien. Vi støtter Marius i hans situation, vi passer på de andre børn – de har også brug for omsorg – og jeg skal passe på og tage mig af kronprinsessen. Heldigvis passer hun også på mig, sagde han.

Annonce

Sponsoreret indhold