Annonce
Kendte8 timer siden

Spotify afslører: Er det vinderen af Melodi Grand Prix?

Danskerne har talt – og de er ikke enige med ekspert: Sissal fører an i melodigrandprixkrigen med næsten fem gange så mange streams på Spotify
Færøske Sissal, der stillede op for Danmark i Eurovision 2025, tørrer røv med konkurrenterne i Dansk Melodi Grand Prix 2026 på musikstreamingtjenesten Spotify.
Færøske Sissal, der stillede op for Danmark i Eurovision 2025, tørrer røv med konkurrenterne i Dansk Melodi Grand Prix 2026 på musikstreamingtjenesten Spotify.
 Foto: Hanne Juul
Annonce

LÆS OGSÅ: SE og HØR grand prix-tipper: Sissal får kam til sit hår

Mens SE og HØRs Eurovision-ekspert spår Søren Torpegaard Lund til sejr i årets Melodi Grand Prix med "Før vi går hjem", fortæller tallene fra Spotify en helt anden historie.

For når danskerne streamer løs på musikplatformen, er det nemlig ikke den fynske flamboyance, der topper hitlisterne.

Faktisk ligger Søren Torpegaard Lunds nummer kun på beskedne 75.379 afspilninger i skrivende stund – mens en helt anden kunstner har fået hele 354.364 streams.

Det er nemlig den forsvarende vinder Sissal, der indtil videre dominerer på Spotify med "INFINITY". Den færøske sangerinde, som eksperten ellers kun tipper til en andenplads, ser altså ud til at være publikums klare favorit.

Annonce

Overraskende nok går andenpladsen på streamingtjenesten til Myrkurs storladne rocknummer "Touch my love and die" – et nummer, som eksperten kun spår en fjerdeplads. Det mørke og melankolske nummer har indtil videre indkasseret 147.280 afspilninger.

Ekspertens tredjeplads, "X Factor"-tømreren Lasse Skriver, halter bagefter med "Roaring Heart" på kun 57.779 streams.

Annonce

Sander Sanchez' "Two spirits" ligger på 36.714 afspilninger, mens Emil Ottos "Copenhagen Noir" har fået 25.261 lyttere.

Helt i bund finder vi Late Runner med "Can U Feel it?", som kun er blevet lyttet til 19.966 gange.

Spørgsmålet er nu, om Spotify-tallene holder vand, når danskerne skal stemme 14. februar i Frederikshavn. Eller om ekspertens mavefornemmelse viser sig at være den rigtige – og Søren Torpegaard Lund alligevel løber med sejren.

Annonce

Sponsoreret indhold