Mathias Bach indrømmer: Frygtede at møde Victor Emil

LÆS OGSÅ: VICTOR EMIL TALER UD OM NY KÆRESTE
Mathias Bach lægger ikke skjul på, at han blev overrasket, da han opdagede, at Victor Emil var blandt deltagerne i "Spillet". Han gik ind i programmet med markante fordomme om den tidligere "Bachelorette"-deltager – så markante, at han på forhånd gjorde produktionen opmærksom på, at han helst ville undgå at medvirke i samme program som ham.
Det har næppe været uden tilfredse smil hos tilrettelæggerne, da castingen af Victor Emil faldt på plads. Allerede på forhånd var der altså udsigt til godt tv.
Jeg frygtede at møde Victor Emil, fordi jeg har udtalt mig kritisk og meget fejlagtigt om ham i podcasts, der tilhører ”Bachelorette”, fortæller Mathias ærligt til SE og HØR.
Mathias havde før programmets start et klart billede af, hvem Victor Emil var, uden reelt at kende ham.
- Jeg troede, Victor Emil var en klassisk fuckboy, siger han.
Men virkeligheden viste sig at være en helt anden, da de lærte hinanden bedre at kende.
I løbet af ”Spillet” ændrede Mathias’ opfattelse sig markant, og han tog også derfor også ansvar for sine tidligere udtalelser, og undskyldte overfor sin medspiller.
I dag har tonen fået en helt anden lyd. For mødet med Victor Emil blev positivt overraskende.
- Faktisk er Victor Emil den person i ”Spillet”, som jeg har været allergladest for at møde, fordi han gjorde det så rart at være med hele vejen igennem, siger Mathias og fortsætter:
- Jeg er meget taknemmelig for at have mødt ham. Kæmpe guttermand.