Annonce
Nyheder3 timer siden

Ikke klar til tiden: Forsvaret censurerer offentlige luftfotos af Danmark

Tiderne, hvor alle kan få fri adgang til luftfotos af hele Danmark, er ovre
De offentlige Skråfoto-billeder fra 2025 lader vente på sig, fordi Forsvaret og Klimadatastyrelsen gennemgår materialet for at sikre, at offentliggørelsen ikke kompromitterer operationssikkerheden i en ændret verdenssituation.
De offentlige Skråfoto-billeder fra 2025 lader vente på sig, fordi Forsvaret og Klimadatastyrelsen gennemgår materialet for at sikre, at offentliggørelsen ikke kompromitterer operationssikkerheden i en ændret verdenssituation.
 Arkivfoto: Bo Amstrup / Ritzau Scanpix
Annonce

TIP OS: Kender du mere til sagen? Del din viden i en mail til tip@seoghoer.dk

Har man med opmåling eller kortlægning at gøre, kan man have brug for de offentlige luftbilleder fra Skråfoto.

Det er Klimadatastyrelsen, der står for at indsamle billederne, som siden 2017 er blevet opdateret hvert andet år.

Derfor burde man nu kunne se de nye billeder fra 2025. Men ak, det er ikke tilfældet.

Tiderne har ændret sig, og det er tilsyneladende ikke længere hele Danmark, danskerne og andre aktører må få fuld adgang.

Forsvaret er nemlig kommet ind over offentliggørelsen af de nye Skråfoto-billeder, hvilket er grunden til forsinkelsen.

Informationer om stederne, hvor Danmarks moderne jagerfly og præcisionsvåben opbevaret, gør detaljerede luftkort til følsomt materiale. Derfor kan Forsvaret ikke acceptere, at alle steder i Danmark ligger frit tilgængelige som opdaterede luftfotos, da koordinater og bygningsdetaljer kan udnyttes militært og dermed true operationssikkerheden.
Informationer om stederne, hvor Danmarks moderne jagerfly og præcisionsvåben opbevaret, gør detaljerede luftkort til følsomt materiale. Derfor kan Forsvaret ikke acceptere, at alle steder i Danmark ligger frit tilgængelige som opdaterede luftfotos, da koordinater og bygningsdetaljer kan udnyttes militært og dermed true operationssikkerheden.
 Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Det oplyser Forsvarsministeriet til SE og HØR.

- Verdenssituationen har ændret sig meget siden sidste lancering i 2023.

- For at tage højde for denne nye situation afdækker Klimadatastyrelsen i fællesskab med Forsvaret, hvad der kan udstilles uden at kompromittere operationssikkerheden, lyder det i et skriftligt svar.

Annonce

Hvem bruger Skråfoto

Klimadatastyrelsen har siden 2017 hvert andet år indsamlet skråfotos for hele Danmark. Skråfotos kan hentes som frie data på Dataforsyningen.

Klimadatastyrelsens skråfotos bliver produceret til brug for Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderinger, men de stilles frit til rådighed, så alle kan få glæde af dem. Dette betyder, at alle, som har behov for at se og måle på bygninger i deres autentiske omgivelser, kan gøre det helt uden at bevæge sig ud på adressen.

Derfor anvendes skråfotos i mange forskellige erhverv. Det kan være den kommunale medarbejder, forsikringsagenten, håndværkeren, træfældningsfirmaet eller en privat droneoperatør.

For eksempel har vinduespudserfirmaer kunnet bruge billederne, når de skulle afgive tilbud på en opgave, fordi billederne gav dem mulighed for at se vinduernes antal og udformning. Tilsvarende har kran- og stilladsfirmaer kunne bruge billederne til at få et overblik over omfanget af opgaven, som før ville have krævet et fysisk besøg i felten.

Kilde: Klimadatastyrelsen

Vi har været bagud

Manglende sløring på de nuværende billeder fra 2023 hos Skråfoto, som altså stadig er de nyeste, har tidligere fået opmærksomhed.

I 2024 skrev TV Midtvest, at Apple havde valgt at sløre dele af deres satellitfotos af Danmark på Apple Maps modsat blandt andre Google Maps og Skråfoto.

Annonce

Ifølge militæranalytiker ved Forsvarsakademiet, Anders Puck Nielsen, er det ikke overraskende, at Forsvaret er involveret i de nye luftfotos, selvom der også var krig i Ukraine i 2023.

- Der har været en udvikling inden for luftteknologi, som gør, at vi bliver nødt til at tage truslen om luftangreb alvorligt på en måde, som jeg ikke tror virkede helt så presserende i 2023.

- Der har været en erkendelsesproces om, at vi var bagud, og at risikoen for krig ser ud til at være større, end den var dengang, siger han.

Annonce

Hjælper det at sløre områder?

Man skal dog ikke tro, at russerne eller andre fjender ikke kan få adgang til billeder af danske militæranlæg, blot fordi Forsvaret nu kan vælge at sløre dele af det opdaterede Danmarkskort.

Til TV Midtvest sagde Peter Viggo Jakobsen, lektor ved Forsvarsakademiet, i 2024:

- De danske militæranlæg ligger, hvor de har ligget siden Den Kolde Krig. Derfor ved fremmede magter som Rusland allerede, hvor de er.

- Derudover har fremmede magter adgang til deres egne satellitter.

Annonce

Alligevel kan sløring give mening i forhold til blandt andet nye militærbygningers placering, siger Anders Puck Nielsen:

- Derudover kan det handle om, at man simpelthen ikke ønsker at give dem måldata. Koordinater, som de kan kode ind i deres missiler.

- Så man skal ikke gøre det alt for nemt for dem. De skal selv lægge noget arbejde i at finde ud af, hvor bygningerne er, siger Anders Puck Nielsen.

Annonce

Sponsoreret indhold