Advarer inden politiaktioner: Få lavet en aftale!
LÆS OGSÅ: Røg hos Robert: Brand i køkkenet
Syd- og Sønderjyllands Politi forbereder en politiaktion rettet mod skyldnere til fogedretten i Haderslev og Vejen kommuner efter jul.
Det oplyser politikredsen i en pressemeddelelse.
Politiet opfordrer til, at man allerede nu får lavet en aftale med Fogedretten - på den måde undgår man nemlig at blive anholdt.
- Hvis man på grund af gæld er indkaldt til at møde i fogedretten og ikke dukker op til retsmødet, bliver man eftersøgt og risikerer at blive anholdt og fremstillet i fogedretten, siger politikommissær Jesper Lynge i pressemeddelelsen.
- Sørg for enten at få betalt det skyldige beløb eller få lavet en aftale med fogedretten. Så slipper man for at blive hentet af betjente derhjemme eller på sin arbejdsplads. Politiet vil også gerne bruge tiden på andet end at anholde skyldnere, afslutter politikommissæren.
Den planlagte fogedaktion gennemføres efter jul